SEB jäi partnerile alla

Sirje Rank 24. august 2001, 00:00

Swedbank andis silmad ette nii suurema kasumi kui väiksemate kuludega, ka tulud tegevusest Balti riikides olid Hansapanga Grupil poole suuremad kui Ühispanga suuromanikul.

Analüütikud leiavad, et eile avaldatud tulemuste põhjal võivad Swedbanki aktsionärid hakata nõudma aasta alguses välja kuulutatud kahe panga ühinemistingimuste muutmist.

Plaani järgi kuulub Brüsseli heakskiitu ootavas ühispangas SEB Swedbank 51,5 protsenti SEBi aktsionäridele ning vaid 48,5% Swedbanki omanikele.

?Seda Swedbanki aktsionärid ei aktsepteeri,? kommenteeris eile võrgulehe ekonomi24.se analüütik Sophie Nachemson-Ekwall, ?SEBi kasumi kvaliteet on liiga nõrk.?

Eilne börsikauplemine majandustulemuste avalikustamise järel viis Swedbanki aktsia tõusule ja SEBi langusesse, hinnates Swedbanki osakaalu ühispangas 53 protsendile ning SEBi osa 47 protsendile.

SEBi esimese poolaasta kasum kahanes läinud aasta sama perioodiga võrreldes 28%, 4,2 miljardilt Rootsi kroonilt 5,9 miljardile kroonile, jäädes enam kui 100 miljoni krooni võrra analüütikute ootustele alla.

?Suured plaanid kiirest ja odavast virtuaalsest ekspansioonist rahvusvahelisel turul on osutunud raskemaks ja kulukamaks, kui kontserni juht Lars Thunell oskas ette näha,? kommenteeris teine ekonomi24.se analüütik Lotta Engzell-Larsson, ?seega vajab ta nüüd ühinemist Swedbankiga rohkem kui kunagi varem.?

Swedbanki kasum kahanes samuti, kuid oodatust vähem ? 18% 4,36 miljardile Rootsi kroonile läinud aasta 5,3 miljardilt kroonilt.

Pangatulude kahanemise peamine põhjus on üldine majanduskonjunktuuri langus.

Ka kulude osas oli Swedbanki tulemus oluliselt parem. SEBi personali- ja IT-kulud olid ligi kaks korda suuremad.

SEBi IT-kulud olid esimesel poolaastal 2,5 miljardit Rootsi krooni võrreldes Swedbanki 1,3 miljardi krooniga. Hoolimata SEBi suurematest kuludest ning sihiks võetud üle-euroopalise e-panga strateegiast on Swedbankil internetipanga kliente rohkem. Viimase aastaga on juurde tulnud 500 000 kasutajat, tõstes koguarvu 1,3 miljonile. SEBil oli augusti seisuga miljon internetipanga klienti.

Ka kulud ühinemise ettevalmistuseks olid Swedbankil väiksemad ? vastavalt 50 miljonit ja 70 miljonit Rootsi krooni.

Ühinemise kohta peaks rohkem selgust tulema septembris, kui Euroopa konkurentsiametnikud teatavad oma seisukohad ühinemise võimalikest konkurentsi kahjustavatest tagajärgedest. Siis on pankade kord esitada ettepanekud probleemide lahendamiseks. Lõpliku otsuse teeb Euroopa Komisjon hiljemalt 14. novembriks. Alles siis, kui tehingu üksikasjad on selgunud, läheb see kummagi panga aktsionäride üldkoosolekul hääletusele.

Analüütikud on spekuleerinud, et tõenäoliselt tuleb pankadel ära müüa osa oma tegevusest varahalduse alal ning vähendada ühise panga domineerimist Balti turul.

SEBile kuuluvad Balti pangad, sealhulgas Eesti Ühispank, Läti Unibanka ja Leedu Vilniaus Bankas, teenisid esimese kuue kuuga kokku 417 miljonit Eesti krooni kasumit. Swedbanki Hansapanga Grupp sai kasumit 914,1 miljonit krooni. Koos Vilniaus Bankase tulemuse täieliku konsolideerimisega kasvas SEBi Baltimaade kasum võrreldes mullu sama perioodiga 42%, Hansapanga Grupi kasum 74%. SEBi Balti internetipanga klientide arv on 159 000, Hansapanga Grupil 300 000.

___________________________________________

Majanduse jahtumine läheb Eestist mööda

Ettevõtjad täis optimismi

Hansapanga väärtus kasvas 400 mln krooni

Vt. ka tabelit: Rootsi neli suurpanka esimesel poolaastal

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing