Külmast toast vaid uue radiaatori ostmisega ei pääse

Peeter Parre 29. august 2001, 00:00

Kõigepealt tuleb välja selgitada, kas ei plaanita hoones üldist küttesüsteemide rekonstrueerimist. Kui see nii on, tuleks kindlasti oodata, kuni kogu süsteem rekonstrueeritakse ? muidu võivad tehtud kulutused osutuda asjatuks.

Samuti tuleb selgeks teha, miks radiaatorit vahetada soovitakse ? kas ei ole olemasolev küllalt ilus või on küttekeha tehniline seisukord halb või on hoopis ruumid liialt külmad. Kahel viimasel juhul tuleks üritus katki jätta, kuna halvas seisukorras süsteem tahab tervikuna vahetamist. Sooja ruumi saamiseks peab kõigepealt selgeks tegema, mis viga on, ja siis vea kõrvaldama ? radiaatori vahetus siin ei aita.

Seega võiks radiaatori vahetuse peamiseks põhjuseks olla siiski ainult soov saada parema väljanägemisega küttekeha.

Seejärel tuleb otsustada, millist küttekeha soovitakse. Levinuimad on terasplekist radiaatorid, mis oma kergelt lainelise või täiesti sileda pinnaga jätavad korrektse mulje ja on interjööri seisukohalt neutraalsed.

Saada on ka alumiiniumist ja malmist ribiradiaatoreid, mis ilmselt on vastupidavamad, kuid välimuselt kahtlemata enam silmatorkavad.

Järgnev moment on kõige olulisem ? tuleb leida sobiva suurusega küttekeha. Mingil juhul ei saa radiaatorit valida mõõtude järgi. Määravaks on soojusandvus, mis sõltub paljudest teguritest ja mille hindamiseks peaks kindlasti kasutama spetsialisti abi.

Nii korteri valdajale kui ka maja haldajale peaks jääma dokument ? projekt või teostusjoonis, mis näitaks, mida tegelikult tehti.

Mis radiaatori praktilisse vahetamisse puutub, siis on töö oskajale mehele täiesti jõukohane. Arvestama peab aga sellega, et enamikul uutel radiaatoritel ei vasta ühendustorude vahekaugus olemasolevatele, mis tingib muudatusi ka torustiku osas. Seetõttu tuleks eelistada ikka vastava ala meistrimehi. Liiatigi vajab küttesüsteem enne töödega alustamist veest tühjaks laskmist ja hiljem täitmist.

Kindlasti vajatakse spetsialisti abi siis, kui koos radiaatoritega otsustatakse välja vahetada ka reguleerventiilid. Vale valik võib siin rikkuda aastakümneid töötanud süsteemi.

Hoolimata kogu ettevõtmise suhtelisest lihtsusest esineb ka siin möödalaskmisi. Mingil juhul ei või radiaatorit valida n-ö tunde või naabrimehe korteri järgi. Ka toa suurus ei näita midagi ? sama suurte tubade radiaatorid võivad sõltuvalt toa asukohast ja küttesüsteemi tüübist erineda mitmeid kordi. Suvaline küttepinna lisamine rikub kogu süsteemi ja varem või hiljem tuleb radiaator asendada õigega.

Silma riivavad kaks radiaatorit tüüpmaja elutoas on vajalikud ja ühte ära jätta teise suurendamise arvel pole võimalik.

Küll aga tuleks radiaatorite vahetamise korral jälgida, et uus küttekeha paikneks võimalikult kogu akna laiuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing