Eesmärk: maailma kõige läbipaistvam turg

10. september 2001, 00:00

Eesti väärtpaberiturul on viimase poole aasta jooksul toimunud mitmeid olulisi arenguid. Aprillis omandas TVBs enamusosaluse HEX. Suvel pälvis palju tähelepanu Pro Kapitali juhtumi uurimine. Septembri algul avalikustas TVB börsiettevõtete aktsiaraamatud. Kõik need sündmused tulenevad soovist suurendada Eesti väärtpaberituru läbipaistvust ja usaldusväärsust ja seega selle atraktiivsust.

Turu läbipaistvus on läbi aegade olnud üks suuremaid küsimärke. Probleem on olnud järelevalve teostajate vähesed õigused ja vahendid ning puudulikud seadused. Läbipaistvuse suurendamine ei ole aga niivõrd keeruline, kui esmapilgul paistab. Eeskuju võib leida meie põhjanaabritelt Soomest, kus avalikkus on rakendatud esmatasandi järelevalve rolli. Avalikud on börsil noteeritud ettevõtete aktsiaraamatud ning ka siseinfo valdajate register. Kohalike investorite peitumine esindajakonto, st pangas klientide väärtpabereid koondava konto varju ei ole lubatud.

Kuidas võiks Eestis toimuda siseinfo valdajate tegevuse järelevalve? Kõik börsiettevõtted esitavad börsile andmed insaiderite kohta. Siseinfo valdajate registris kuuluksid registreerimisele ka järelevalve organite ja börsi töötajad ning majandusajakirjanikud. Deklareeritakse ka osalused teistes ettevõtetes, et oleks võimalik jälgida kaudseid osalusi. Kasutades depositooriumist saadud andmeid avalikustab börs need andmed kui ka nende muutused aja jooksul internetis. Sellise avalikkusele kättesaadava süsteemi abil on rakendatud järelevalve teenistusse nii ajakirjandus kui ka tavainvestorid. TVB loodab, et koostöös väärtpaberijärelevalve ja seadusandjaga on lähiajal Eestis analoogse süsteemi rakendamine võimalik. TVB poolt avalikuks tehtud aktsiaraamatud on esimeseks sammuks sellel teel.

Esmapilgul lihtsana tunduva lahenduse rakendamise teeb keerulisemaks osaluste peitmine offshore-ettevõtete ja esindajakontode taha. Sellise käitumismudeli üks näide on viimastel kuudel palju kajastamist leidnud Pro Kapitali juhtum, kus enamike investorite soov jääda anonüümseks ning esindajate taha peitumine on muutnud aktsionäride ringi läbipaistmatuks ning raskendanud järelevalvemenetluse läbiviimist. Kindlasti pole see kasuks tulnud ka ettevõtte atraktiivsusele potentsiaalsete investorite silmis.

Kujutame nüüd hetkeks ette mis saab turu läbipaistvusest ja järelevalvest kui aktsiaraamatust selgub, et ühe börsifirma aktsionärid on näiteks Hansapanga, Ühispanga, Merita Panga ja Preatoni Panga esindajakontod. Esindajakontode süsteemi seadustamisel kodumaiste investeeringute haldamiseks kaasnevad mitmed täiendavad probleemid. Aktsionäride üldkoosolekul osalemiseks peab tegelik aktsiate omanik võtma panga käest volituse. Maksude kinnipidamine dividendidelt muutub suurusjärgu võrra keerulisemaks. Selline esindajakontode süsteem võimaldab küll saavutada lokaalse pangasisese kulude kokkuhoiu, kuid kogu väärtusahela kulud hoopis suurenevad.

Soomes on esindajakontode teema olnud päevakorras üle kolme aasta. Tehtud on põhjalik analüüs kaasnevate probleemide väljaselgitamiseks. Kõik suurpankade katsed esindajakontode süsteemi seadustamiseks kohalikele investoritele on leidnud nii avalikkuse kui ka seadusandja vastuseisu. Avalikkuse teadlikkus on jõudnud niikaugele, et esindajakontot käsitleva eelnõu algatamine võrduks poliitilise enesetapuga. Muutuksid ju kõik senised sammud turu läbipaistvuse tagamiseks ning siseinfo valdajate registri loomiseks asjatuks.

Meid on ees ootamas pensionisüsteemi II samba käivitamine ning menetluses on uus väärtpaberituru seadus. Raske on üle tähtsustada nende sündmuste positiivset mõju turu usaldusväärsusele ja laiemalt kogu Eesti majanduse mainele. Rahandusministeerium on kokku kutsunud töögrupi esindajakontodega seonduvate probleemide lahendamiseks. On väga oluline, et kõik jõupingutused ei muutuks asjatuks läbimõtlematute ja kiirustades tehtud otsustuste tõttu, mis lähtuvad kitsastest ärihuvidest või kellegi lühinägelikust arvamusest, et sogases vees on lihtsam kala püüda.

TVB emaettevõtte HEXi üks moto on ?Kõige läbipaistvam turg maailmas?. Sellest motost lähtub oma tegevuses ka TVB. Loodame, et koostöös ülejäänud turuosaliste, riikliku järelevalve ning seadusandjaga on meil võimalik koos põhjanaabritega selline kõrge eesmärk saavutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing