Rockefellerile oli tükeldamine kasulik

Tõnis Oja 10. september 2001, 00:00

Möödunud neljapäeval teatas USA justiitsministeerium, et ei taotle enam Microsofti tükeldamist. Maailma rikkaimate inimeste hulka kuuluv William H. Gates III võib hingata kergendatult, sest esmapilgul tundub, et ministeeriumi otsus peaks soosima Microsofti võidukäiku tarkvaraturul ning selle ühe suuromaniku konkurentsivõime tugevnemist maailma rikkurite edetabelis.

Samas ei ole kindel, et Microsofti tükeldamine oleks Bill Gatesi rikkust kahandanud. Võib olla oleks tükeldatud kompaniide väärtus eraldi kasvanud tulevikus kiiremini kui hiigelsuur Microsoft ühes tükis.

Sadakond aastat tagasi võitles Ühendriikide justiitsministeeriumiga tolleaegne maailma rikkaim inimene John D. Rockefeller, kelle naftakompaniid Standard Oil süüdistati samuti monopolismis. Tookord ministeerium võitis, ja Rockefeller pidi oma kompanii jagama tükkideks. Standard Oili tükeldamise tulemusena tekkinud kompaniid jäid maailma suuremateks ja nende väärtus kasvas paari aastaga väga kiiresti, suurendades Rockefelleri varanduse selle aja jooksul mitmekordseks. Standard Oili tükeldamisest tekkinud naftakompaniid on säilitanud liidripositsiooni terve sajandi jooksul. Exxon Mobil on praegu suurimat kasumit teeniv kompanii maailmas. Amoco, kes võeti paar aastat tagasi üle British Petroleumi poolt, on samuti maailma juhtivate naftakompaniide hulgas. Chevron sai möödunud nädalal loa ühinemiseks teise naftagigandiga Texaco.

Seega ei pruugi big olla alati beautiful.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing