Sedin pääses Hüvitusfondi lõa otsast

Peeter Raidla 11. september 2001, 00:00

Koos varem deponeeritud poole miljoni krooniga sai Hüvitusfond kokku 15 miljonit krooni, mille tasus OÜ Grove Invest. Hüvitusfondi juhatuse esimees Madis Raidma ütles, et kogu tehing vormistati kohtuvälise kokkuleppega, mille kohaselt Grove Invest omandas Hüvitusfondi nõude Nordika Kindlustuse ja Peter Sedini vastu.

Raidma tunnistas, et fondi 35 miljoni kroonine nõue oli küll oluliselt suurem saadud 15 miljonist, kuid kokkuleppe hinna määrasid nõude tagatised.

1998. aastal Hüvitusfondilt saadud 35 miljoni krooni vastu oli Nordika Kindlustus pakkunud tagatisteks Marlekorile kuuluvad hooned, mis paiknevad vineeritehase hoovis, ning 16,7 protsenti seal tegutseva ASi TVMK aktsiatest. Lisaks oli kohtumäärusega pandud võõrandamiskeeld Sedinile kuuluvatele Nordika Kindlustuse aktsiatele.

Hüvitusfondi avalike suhete juhi Jaanus Kosemaa kinnitusel oli kinnisvarafirma Uus Maa hinnanud Marlekori panditud hoonete väärtuseks 15 miljonit krooni. Suhteliselt madal hind on tingitud ebasoodsatest rendilepingutest ning asjaolust, et hooned on siiani kinnistamata.

Äriregistri andmeil on TVMK aktsiakapital 106,7 miljonit krooni ning Hüvitusfondile kuuluvate aktsiate nimiväärtus peaks sellest lähtuvalt olema ligi 17,6 miljonit krooni. Madis Raidma väitel olid nad püüdnud eelmisel aastal fondile kuuluvad aktsiad realiseerida, kuid paraku ei leidunud ostjat, ehkki müügihind olevat olnud vaid 1 miljon krooni.

Hüvitusfondi juhatuse esimees tõdes, et nad on siiski tehinguga rahul, sest mitmed kohtuvaidlused Sedini või tema firmadega poleks pruukinud fondi jaoks kaugeltki positiivselt lõppeda. Teine võimalus oleks olnud veel paar-kolm aastat kohut käia ? fondi ja Sedini või temaga seotud firmadega oli siiani pooleli üheksa kohtuvaidlust.

Kosemaa lisas, et kogu laenusumma oli juba eelnevalt provisjoneeritud ja fondi bilansist välja kantud.

Grove Investi poolt kirjutas Hüvitusfondiga sõlmitud kokkuleppele alla Aleksandr Tomberg, kes mõned aastad tagasi tegutses Nordika Kinnisvara (nüüd Meltec Grupp) juhatuse liikmena. Peter Sedin keeldus eile Grove Investi omanikke avalikustamast: ?Kuigi minul olid volitused läbirääkimiste pidamiseks Hüvitusfondiga, ei saa ma enne protsessi lõppemist Grove Investi omanikeringi kohta kommentaare anda. Selline oli kokkulepe. Arvan, et omanikud avalikustavad end mõne aja pärast ise.?

Küsimusele, kust eelmise aasta kahjumiga lõpetanud Grove Invest, mis asutati poolteist aastat tagasi, 15 miljonit krooni leidis, vastas Sedin: ?Isegi kui mul see info oleks, ei saaks ma seda pooltevahelistele kokkulepete tõttu kommenteerida.?

Ka Hüvitusfondi juhid ei osanud öelda, kes Grove Investi taga peituvad. ?Läbirääkimisi pidas meiega Sedin, muud ei oska ma öelda,? tõdes Madis Raidma.

Peter Sedini väitel ei oska ta öelda sedagi, kas Grove Invest lõpetab Hüvitusfondi peetud kohtuvaidlused ning kas Grove Invest hakkab nüüd panditud hooneid Marlekori pankrotipesast välja nõudma. ?TVMK ja Nordika seisukohast oleks muidugi meeldiv, kui kohtuprotsessidele lõpp tuleks. Mina ise olen huvitatud kohtuvälistest lahendustest,? märkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing