Ühispank võib jääda ilma 50 mln-ist

Inno Tähismaa 24. september 2001, 00:00

Tartlandiga seonduvasse on segatud valitsus, kelle homse istungi päevakorras on anda firmale roheline tee ASi Tartu Agro erastamiseks. OÜ Tartland juht Aavo Mölder on Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu esimehena pidanud valitsusele kasulikke läbirääkimisi põllumajandustoetuste osas. Reedel avastasid Talupidajate Keskliidu liikmed, et varem Mölderiga kokku lepitud toetusi pole valitsusega 1. augustil sõlmitud lõplikus protokollis kajastatud ning saatsid järelpärimise nii Mölderile kui põllumajandusminister Ivari Padarile.

Ühispanga juhtkonnal lasub kahtlus, et garantii andmisel on tegemist Ühispangale varasemast ajast omase nn fännklubi soodustusega, sest garantii saajaks on Ühispanga nõukogu liige Mart Avarmaa. Kui Hansapangas on nõukogu liikmega seonduva nii suure riski võtmine arutusel ka nõukogus, siis Ühispangas on see juhtkonna pädevuses. ?Kehtivate normatiivide järgi on laenude üle õigus otsustada panga juhatusel,? ütles Ühispanga nõukogu liige Aadu Luukas.

Panganduses kehtiva tava järgi antakse garantii sarnastel tingimustel laenuga, kus ettevõte peab leidma garantiisummast suuremas ulatuses tagatisi ja maksma garantiiperioodi vältel intressi 2?3 summast aastas. Praegusel juhul läks 50 mln kroonine ja viie aasta pikkune garantii Ühispanga Tartu kontori juhi Mati Kitsiku allkirjaga miljonikroonise kapitaliga OÜ-le Tartland, mis loodi tänavu suvel Eesti viimase nn sovhoosi, ASi Tartu Agro erastamiseks. Tartlandi asutajaks on Mart Avarmaa ja juhtkonda kuuluvad Tartu Agro praegused juhid. Garantiitingimuste juures peaks ettevõte maksma pangale aastas intressi 1,5 mln krooni aastas ja 7,5 mln krooni viie aasta jooksul. Kui arvestada, et Tartlandi juhatusse kuuluvad Tartu Agro juhid on ettevõtte suutnud poole aasta jooksul 30 mln kroonise käibe juures 3,7 mln krooniga kahjumisse viia, siis on raske uskuda, et ettevõte lähiajal kasumit tootma hakkab. Pank jääb parimal juhul ilma intressist, halvimal juhul garanteeritud summast. Tartu Agro majandustulem on senise juhtkonna käe all aasta-aastalt nõrgenenud olukorras, kus kasvanud on nii ettevõtte käive kui peamise tegevusharu piimatootmise kasumlikkus. Ettevõtte töötajate arv on viimase kolme aastaga vähenenud 242-lt 199-le.

Garantii andmise aluseks oleva erastamise äriplaani järgi hakkab ettevõtte kasum kiiresti suurenema, tänavuseks aastaks lubab Avarmaa koguni 5 miljonit krooni kasumit. See annab alust kahelda kahes võimaluses: kas ettevõtte juhtkond sünnib ümber või on juhid seni ettevõttest raha välja kantinud. Ühe ettevõtte majandustegevusega kursis oleva allika väitel pole ettevõtte raamatupidamine puhas, kadunud on ligikaudu 15 miljonit krooni.

Aavo Mölderilt polnud reedel võimalik kommentaari saada. Mölder on Rahvaliidu eelmise juhatuse liige, Tähtvere vallavolikogu liikmena ka valimiskogu liige. Reedel valis ta Estonia kontserdisaalis Eesti järgmiseks presidendiks Arnold Rüütli.

Tartu Agro nõukogu liige on Tartu Ülikooli endine haldusprorektor Vello Peedimaa, kes jäi kümmekond aastat tagasi vahele, kui ostis ülikoolile eraldatud arvutite ostmiseks mõeldud raha eest nuluõli, millele ei leitud mingit rakendust.

Ühispangas laenude eest vastutav asepresident, krediidivaldkonna juht Andrus Kimber ütles, et ei saa garantii andmist kui kliendiga seonduvat detailselt kommenteerida. ?Meie poolt vaadates on tegemist hea äriplaaniga ja oleme veendunud, et riskid on otstarbekad,? ütles Kimber. Ta lükkas ümber võimaluse, et garantii anti Avarmaale kui panga nõukogu liikmele. ?Oleme optimistlikumad põllumajandussektori suhtes,? ütles ta.

Sarnast usku jagab ka põllumajandusministeeriumi kantsler Ants Noot, kelle juhitav komisjon kuulutas riiulifirma võitjaks konkursil, mille eesmärk oli leida ettevõttele tugev strateegiline omanik. ?Meie pidasime ASi Tartu Agro senise põllumajanduse jätkamise aspektist tähtsaks, et juriidilisest isikust pakkuja või vähemalt tema juhtorgani liikmed omaksid kogemust põllumajanduse tootmistegevuses. Sellele kriteeriumile OÜ Tartland vastas,? põhjendas Noot.

Asjaga kursis olevad allikad näevad Tartlandi pakkumise taga huvi kinnisvara vastu. Avarmaa on Tartus tuntud kinnisvaraarendaja. Tartu Agro on saanud riigilt 25 aastaks soodsalt rendile 3000 hektarit maad otse Tartu külje all ringtee ääres.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing