Peatöövõtjate diktaat ehitusturul jääb kestma

27. september 2001, 00:00

Käibelt väikeste ehitusfirmade hulka kuuluva Uus Ehitus RC juhataja Rein Talviste leiab, et otsest lahendust peatöövõtjate diktaadile alltöövõtjate suhtes on raske leida.

Ehitusalal tegutsemiseks on litsents 2700 firmal, neist reaalselt tegeleb ehitusega 400?500. Kõikide registreeritud ettevõtete hulgas on ehitusfirmade osakaal siiski suhteliselt väike, umbes 5.

Arvatavalt töötab ehituses 44 000 inimest, kuid nende tegelikku arvu ei tea keegi, sest ehitajaks võivad end nimetada ka inimesed, kes seda tegelikult ei ole.

Ehitajate palk seevastu on alla Eesti keskmise, 5840 krooni kuus, kuid nende tööpäevad venivad kümnetunnisteks ja laupäev pole enam ammu puhkepäev.

Tänavu esimesel poolaastal tehti ehitustöid 3,9 miljardi krooni eest, kuid ehitamise hind pole eriti tõusnud ? ikka ehitatakse viis aastat tagasi kujunenud hindade alusel.

Ehitusettevõtted sõltuvad majanduse seisust ? kui majanduses läheb hästi, läheb ka ehitajatel hästi. Kui linnapildis kraanasid enam näha ei ole, läheb järelikult ka majandusel üldiselt halvasti.

Riik on suhteliselt kehv ehituse tellija, sest riigihangete seadus on mitmeti tõlgendatav. Eratellija tellimused on suhteliselt väikesed ja sõltuvad pankade lahkusest.

Levinud on arvamus, et väikeettevõttel polegi äriplaani vaja ning kaheldakse, kas me seda üldse tehagi oskame. Me ei pea olema rumalamad kui suurfirmad ning teeme ikkagi äriplaani.

Töötervishoid on kahtlemata valdkond, mis nõuab investeeringuid. Kuigi töötervishoiu seadust ei suuda täita ükski ehitusettevõtte, on siiski vaja seda seadust järgida.

Ehitus on küllalt ohtlik ala ja kui juhtuvad õnnetused, on need tavaliselt rasked.

Meie eelarves läheb raha:

 • isikukaitsevahenditele. Näiteks ühe töömehe tööriietus jmt läheb tagasihoidlike arvestuste kohaselt aastas maksma 5000 krooni.
 • töövahenditele. Me ei saa tööd teha veneaegsete töövahenditega.
 • koolitusele. Ehitusplatsil peab olema nii mees, kes oskab esmaabi anda, kui ka mees, kes oskab tabeleid täita.
 • ISO-le. Uus Ehitus RC on juurutanud rahvusvahelise kvaliteedijuhtimise süsteemi.

Arvestades ehitusturul valitsevat tihedat konkurentsi ning ärahellitatud tellijaid, tehakse ehituses alapakkumisi. Kui me teeks objektile pakkumise, kuhu oleksime sisse arvestanud kõik ülalloetletud kulud, siis meie pakkumist ei vaadataks kas üldse, kuna tegemist oleks kõige kallima pakkumisega, mida klient kunagi näinud on, või soovitataks kohe näiteks 300 000 krooni maha võtta.

2002. aasta käekäik sõltub majandusest ? kui majanduses läheb hästi, läheb hästi ka ehituses.

Riigieelarve mahu 12-line kasv lubab head, kuid USAs toimunud sündmused seevastu optimismi ei sisenda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:09
  Otsi:

  Ava täpsem otsing