Ülo Toomsalu • 9. oktoober 2001 kell 5:49

PM: Meri ettepanek president otsevalimiseks väärib tõsist arutelu

Pühapäeva õhtul rahvale ametist lahkumise kõnet pidades ütles president, et tal pole poliitilist testamenti ega tule. Kuid ometi võib Meri ettepanekut riigipea otse valida vaadelda tema viimase poliitilise tahtena, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Nagu korralikule perekonnale kohane, arutas ametist lahkuv riigipea testamenti ka oma järglasega - Arnold Rüütel teadis, millise päranduse ta endaga kaasa saab.

Põhiseaduse muutmise eelnõus on kaks ettepanekut: rahvas saab riigipead valida vabadel, üldistel, ühetaolistel ning otsestel valimistel ja ametisse kutsutakse uus põhiseaduslik institutsioon - Põhiseaduse Kohus. Viimase ülesanne on olla põhiseaduse lõpliku tõlgendamise organ.

Postimehe arvates väärib president Meri ettepanek väga tõsist argumenteeritud arutelu ning võitma peab sellest arutelust Eesti noor demokraatia. Olulisemast olulisem on, et see eelnõu ei saaks riigikogus poliitiliste kemplemiste uueks tallermaaks.

Eesti on parlamentaarne vabariik ning selles kontekstis näib riigipea otsevalimine ebaotstarbekas ning riigile kulukaski - taas ühed valimised. Kusjuures sellise ametimehe omad, kellel märkimisväärset võimu justkui polegi. Ja ometi annaks otsevalimine riigipeale mandaadi, mis paneb talle väga suure moraalse kohustuse ja annab võib-olla ka vabaduse olla poliitilistest tõmbetuultest sõltumatu.

Hetkel kuum