• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Töö peab alati olema huvipakkuv

  Pangajuhi elukutse raskeimaks küljeks peab ärijuhtimise magistrikraadiga kolme lapse isa tasakaalu leidmist innovatiivse ja konservatiivse poole vahel.
  Oma edu võtmeks arvab Värk olevat oskuse head meeskonda moodustada. ?Hindan intelligentseid kolleege ja alluvaid. Mitte selliseid, keda tuleb pidevalt liistule tõmmata. Tegelikult on mul vedanud, sest olen oma meeskonda valinud õiged inimesed, kes on olnud lojaalsed ning vajadusel valmis ka vastutust kandma. Eriti selgelt tulid need omadused esile paar aastat kestnud raskel ja ebakindlal ajal, enne seda kui Sampo Optiva Panga ära ostis,? räägib tippjuht.
  Kuivõrd teadlikult olete oma karjääri planeerinud?
  Kuigivõrd küll, aga ma ei tähtsustaks seda kaine planeerimise momenti üle. On ka palju muid tegureid, mis karjääri kulgu mõjutavad, ametiredelil tippu pürgimise juures on sihipärasest planeerimisest võib-olla isegi olulisem oskus olla õigel ajal õiges kohas. Ka on minu jaoks alati olnud edasiviivaks jõuks see, et töö oleks huvitav. Tegutsen panganduses juba kümnendat aastat ja igavuse üle pole küll põhjust olnud kurta.
  Millised tegurid on edu saavutamisel tähtsaimad?
  Kui nüüd rääkida ärimaailmas tegutsejatest, siis oluline on oskus olukorda kainelt analüüsida ja riske õigesti hinnata. Tuleb anda endale aru, mis mujal maailmas toimub ja kuidas see võiks meid mõjutada, Eesti on ju avatud ühiskond.
  Milline on kõige õigem otsus?
  Neid on olnud mitu, kuid nad põhinevad ühel printsiibil: omanikke tuleb tekkinud probleemidest õigeaegselt teavitada, sest siis ollakse valmis isegi halbu uudiseid aktsepteerima. Hiljem lagedale tulevad ebameeldivad ?üllatused? ja varjatud info ei meeldi kellelegi. Esimene sellelaadne otsus tuli teha Investeerimispanga algusaastail, kui see printsiip polnud veel nii teadvustunud ega omal nahal kogetud. Otsus oli õige ja andis kindla teadmise ja toe selle tõe järgimiseks hilisemates olukordades.
  Milline on olnud suurim kordaminek?
  Tooksin kaks näidet: Eesti Investeerimispanga lõpuperioodil omandas Investeerimispanga meeskond äriringkondades hea reputatsiooniga professionaalse teami maine, mida nii konkurendid kui kliendid hiljem hea sõnaga meenutasid. Teine oli Optiva Pangale strateegilise omaniku leidmine, mis kindlustas panga tuleviku.
  Milline on suurim tehtud viga?
  Ei oska ühte suurt viga välja tuua. Võib-olla on minu juhtimisstiili nõrkuseks aeg-ajalt olnud see, et olen kohati liiga tolerantne ja kannatlik ? mõnede otsuste tegemisel oleksin pidanud olema kiirem ning järsem.
  Millist kasu olete saanud haridusest?
  Minu eriala, majandusküberneetika, sisaldas suhteliselt palju matemaatikat ja statistikat. Matemaatika loob hea analüütilise ja loogilise, korrastatud mõtlemise baasi. Lõpetasin ülikooli vene ajal, mil kaasaegset juhtimist ei õpetatud. Hiljem kaitsesin magistrikraadi ärijuhtimises, millest on ettevõtte igapäevatöös olnud väga palju praktilist kasu.
  Kelle mõju hindate enese kujunemisel suurimaks?
  Persoon, keda pean enda heaks eeskujuks, oli minu esimese töökoha direktor Ülo Pärnits. Tema oli uuendustele avatud ega hoolinud pisikestest, bürokraatlikest takistustest ja paljud 80ndate aastate teise poole uuendusideedest majanduses said alguse just Mainori seinte vahelt.
  Millised on praegused probleemid, millega tegelete?
  Üks olulisemaid eesmärke on, kuna pank kannab nüüd Sampo nime, et me siin Eesti turul inimestele rohkem teadvustuksime. Põhiliselt teatakse Sampo kindlustust, aga me tahaksime olla ikka laiapõhjaline finantsinstitutsioon. Iga strateegia edukus sõltub inimestest. Praegu üritame organisatsiooni sisemist efektiivsust tõsta ja viia pangatöötajateni sõnumi, mis tulevikus toimuma hakkab.
  Mis on teie hind tööjõuturul?
  Noh, saan palka vastavalt turu tingimustele. Ajakirjanduses on avaldatud ka tippjuhtide palgaskaala, ütleksin, et minu töötasu mahub enam-vähem etteantud raamidesse. Kümnekordseid möödapanekuid seal pole olnud.
  Olete panganduses tegutsenud juba pikka aega. Mille poolest erines nüüdseks tegevuse lõpetanud Investeerimispanga juhtimine suurde, rahvusvahelisse kontserni kuuluva Sampo Panga juhtimisest?
  Investeerimispank oli selline väike institutsioon. Kokku töötas meid seal kolmekümne ringis. Sampo on suur kontsern, kus töötab ca 350 inimest. See on suur erinevus. Ka on praegu juhi tegevus rohkem suunatud organisatsiooni juhtimisse, varasema tegevuspõhise juhtimise asemel. Investeerimispanga tegevusvaldkonnaks oli ettevõtete krediteerimine, nüüd tegutseme palju laiemalt. Positiivne oli see, et kuna Investeerimispanga omanikud olid alguses sellised institutsioonid nagu EBRD , siis sain seal tugeva rahvusvahelise suhtlemise kogemuse, mis tuleb nüüd Sampo Panga omanikega suheldes kasuks.
  Milliseid muudatusi panganduses lähiajal oodata on?
  Pangandus on oma olemuselt pidevas muutumises. Pank pole enam lihtsalt deposiite vastu võttev ja laenu andev finantsasutus, vaid suudab laiale tarbijaskonnale orienteeritud asutusena pakkuda kliendile tervet hulka muid teenuseid. Ka toimub finantsteenuste pidev integreerumine nii kindlustus- kui ka teiste valdkondadega. Isegi klientidega suhte loomise protsess on muutunud keerukamaks. Kui varem, traditsioonilise kommertspanganduse ajal oodati, kuni klient kohale tuli, siis nüüd tuleb ise kliendi juurde minna.
  Kas igapäevane töö rahanduse vallas on ka eraelus teie suhtumist rahasse muutnud?
  Kuigi palju on küll. Pangandus on valdkond, mis sunnib riske teadvustama. Seda olen ma ka eraelus hakanud rohkem tegema ja muutunud heas mõttes konservatiivsemaks.
  Mis on pangajuhi töös kõige raskem?
  Keeruline on ühendada panganduses vajalikku konservatiivsust ja innovatiivsust, mida pidevalt tihenev konkurents finantsteenuste osas nõuab. Arengumootorit tuleb ikka käimas hoida ja pakkuda turule uusi tooteid.
  Kuidas hindate Sampo Panga turupositsiooni praegu ja millisena näete seda tulevikus?
  Oleme praegu suuruselt kolmas kommertspank, kuid meie eesmärk ei ole turuosade pärast võistelda ja iga hinna eest kasvada. Hansapank ja Ühispank on meist mitmeid kordi suuremad ja me ei tahagi oma aktivate ja laenuportfellide mahu poolest neile järgi jõuda. Sampo kavatseb pakkuda teistele konkurentsi eelkõige finantsnõustamise osas. Ettevõtete poole pealt oleme peamiselt orienteeritud väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetele. Tulevik sõltub muidugi palju ka sellest, mis maailma finantsturul toimub.
  Autor: Edith Kiilmaa
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kalev Kaljuste: pöörame pilgud (ka) Rootsi!
Pärnus tegutseb palju Soome ettevõtjaid, kuid minu arvates tuleks alustada Pärnu linna kui ühe parima elukeskkonna ja atraktiivse ettevõtluskeskkonna turundamist ka Rootsi suunal, kirjutab sotsiaaldemokraatliku erakonna esinumber kohalikel valimistel Pärnus Kalev Kaljuste vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Pärnus tegutseb palju Soome ettevõtjaid, kuid minu arvates tuleks alustada Pärnu linna kui ühe parima elukeskkonna ja atraktiivse ettevõtluskeskkonna turundamist ka Rootsi suunal, kirjutab sotsiaaldemokraatliku erakonna esinumber kohalikel valimistel Pärnus Kalev Kaljuste vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Sigade hinnad kukkusid Hiinas tagasi maa peale
Pärast kahe aasta pikkust perioodi kõrgeid sealiha hindu seisab Hiina silmitsi vastupidise probleemiga: sealiha on nüüd ligikaudu poole odavam, vahendab Wall Street Journal.
Pärast kahe aasta pikkust perioodi kõrgeid sealiha hindu seisab Hiina silmitsi vastupidise probleemiga: sealiha on nüüd ligikaudu poole odavam, vahendab Wall Street Journal.
Autojuhtide puudus sundis Briti valitsust järele andma
Suurbritannia peaks varsti teatama ajutistest viisadest autovedajatele, et vähendada suurt tööjõupuudust, vahendab Reuters.
Suurbritannia peaks varsti teatama ajutistest viisadest autovedajatele, et vähendada suurt tööjõupuudust, vahendab Reuters.
Seaduseelnõu teeb virtuaalvääringute pakkujatele nõuded karmimaks
Keit Pentus-Rosimannuse juhitav rahandusministeerium saatis kooskõlastusele virtuaalvääringu teenuse pakkumist karmistava eelnõu, nagu ta eelmisel nädalal pärast rahapesu andmebüroo tehtud riskihinnangu avaldamist lubas.
Keit Pentus-Rosimannuse juhitav rahandusministeerium saatis kooskõlastusele virtuaalvääringu teenuse pakkumist karmistava eelnõu, nagu ta eelmisel nädalal pärast rahapesu andmebüroo tehtud riskihinnangu avaldamist lubas.