Valvuripult teeb maja turvaliseks

Tarmo Riisenberg 18. oktoober 2001, 00:00

Kogu süsteemi tööprintsiip on äärmiselt lihtne: PK-1 ühendab omavahel näiteks suure kortermaja või büroohoone välisuksel oleva fonoluku, valvuriruumi ning kogu maja või trepikoja korterites olevad sisetelefonid, seda kokkuvõttes odavamalt kui selleks eraldi telefonikeskjaama muretsedes, ühtlasi saab valvuripulti kasutada läbipääsusüsteemi juhtimiseks või kahepoolse side korraldamiseks kohtades, kus abonentide arv ulatub kuni sajani.

Balti Fonoeksperdi OÜ tegevdirektori Toomas Kõutsi sõnul on valvuri e. dispet?eripult laialt levinud paljudes Euroopa riikides, selle abil teostatakse palju erinevaid funktsioone: hoonete turvalisuse ja tuletõrjeseadmete korrasoleku kontroll, audio- ja videoside võimaldamine erinevate abonentidega ning päästeameti- ja turvafirmade dispet?eritega.

Laialt on levinud valvepultide kasutamine näiteks hotellides, laevade terminaalides ja lennujaamades, kuid viimasel ajal on valvuri puldiga varustatud süsteeme võetud kasutusele ka elumajade ja büroode iseseisva turvasüsteemina. Tavaline valvuri e. dispet?eripult suudab hoida kontrolli all mitut videokaamerat, teostada audiosidet mitmekümne abonendiga, võimaldada erinevate uste avamist ja sulgemist.

Pulti saab ühendada ka erinevate audio- ja videofonolukkudega, see võimaldab teostada majasse sisenevate ja väljuvate külastajate liikumise kontrolli.

Nii võib valvuripulti pidada asendamatuks elumajas või ühiselamus, kus tavaliselt küsib valvur, kuhu üks või teine külaline läheb või kellega ta kohtuda soovib. Sel juhul ei saa valvur aga kontrollida, kas hoonesse sisenenud inimene läheb just nimetatud inimese juurde, mitte aga pahatahtlike kavatsustega mõnda parajasti ilma kodusolevate elaniketa korterisse. Iga külastaja konkreetse korteri ukseni saatmine on tülikas ning nõuab kahe valvuri pidamist. Seega on tunduvalt turvalisem ja odavam on valvepuldi ja fonolukukomplekti soetamine.

Sellisel juhul on maja välisuksel fonolukupaneel, mis võimaldab audio- või videosidet külalise ja valvuri või külalise ning abonendi vahel ( kui abonent andis valvurile luba ennast külalisega ühendada ). Külaline lastakse sisse peale korteri omanikult vastava loa saamist, seega välistatakse võõraste inimeste kontrollimatu sisenemine.

Öösel on võimalik kõikide kutsungite suunamine ainult valvuri puldile, nii on tagatud majaelanike unerahu säilimine. Hoone enda elanikud või kasutajad võivad trepikoja ukse avamiseks kasutada fonoluku kood- või puutemälufunktsiooni ja ei pea seega valvuriga suhtlema.

Keskmiselt maksab valvepuldiga PK1 tavalise fonolukusüsteemi komplekt koos paigalduse ja kõigi materjalidega 450 - 900 krooni korteri kohta, seda olenevalt maja suurusest ning sellest, millise firma toodetega valvuripulti koos kasutatakse. 50 abonendiga maja puhul kuluks valvesüsteemi ehitamisele umbes 30.000 krooni, mis teeb süsteemi hinnaks keskmiselt 600 krooni korteri kohta.

Vene sõjatehastes toodetavat valvepulti PK1 saab kasutada koos järgmiste Vene ja Itaalia päritolu, kuid ka Eesti turul olevate fonolukksüsteemidega:

Eltis-ZP, Urmet Domus-1072, Urmet Domus-826, Urmet Domus-1032, Vizit-SM, Vizit-BVD, Vizit-C, Lider-M.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing