Tõnis Oja • 25. oktoober 2001 kell 22:00

Väärtpaberituru loomaaed

Nn karuturg (bear market) on väärtpaberiturg (peamiselt kasutatakse terminit aktsiaturgude, tihti ka börsikaupade turu kohta), kus aktsiate või kaupade hinnad langevad või arvatakse, et need hakkavad langema. Karud on seega investorid, kes müüvad hinnalanguse ootuses väärtpabereid, lootes hiljem neid odavamalt tagasi osta. Pulli- või härjaturg (bull market) on vastandina väärtpaberiturg, kus hinnad tõusevad, ning pullid seega investorid, kes ostavad aktsiaid lootuses neid hiljem kõrgema hinnaga maha müüa.

Terminite päritolu pole täpselt teada, aga arvatavasti hakati aktsiaturul sõna ?karu? kasutama 18. sajandi alguses, kui aktsiatega kauplemine muutus populaarseks Londonis. Ühe versiooni järgi hakati langeval aktsiaturul kauplejaid nimetama karunahamüüjateks, ehk äraseletatult müüsid nad veel laskmata karu nahka. Termin pullid tuli kasutusele hiljem ning juba vastandina karudele.

Millal on karu- ja millal härjaturg, selle kohta täpset piiri ei ole. Viieprotsendiline hinnalangus jääb tavaliselt suurema tähelepanuta, sest see on aktsiaturul normaalne nähtus. Ametlikult nimetatakse karuturuks olukorda, kus aktsiate hinnad on langenud üle 20 protsendi. New Yorgi börsi enimjälgitav indeks Dow Jonesi tööstuskeskmine on ajaloo jooksul teinud läbi umbes 20 karuturgu. Keskmiselt on indeksi langus tipust põhja kestnud poolteist aastat. Tallinna börsi karuturg kestis veidi alla poolteise aasta 1997. aasta septembrist 1998. aasta detsembrini.

Praegu on kõik suuremad börsid samuti karuturu faasis. Tehnoloogiasektori karuturg on kestnud juba üle poolteise aasta. Paljud analüütikud soovitavad pikaajalistel investoritel pärast aktsiate hinnalangust üle 20 protsendi hakata taas ostma. Hinnad võivad kindlasti veel langeda, aga põhja tabamine on niikuinii väga ebatõenäoline. Isegi suhteliselt väike investeeringu väärtus võib turu meeleolude muutumisel kasvada aga väga kiiresti.

Hetkel kuum