Inge Rumessen • 1. november 2001 kell 22:00

Reformierakond kavandab maksualandust valimiste ajaks

?Üksikisiku tulumaksu langetamise puhul on tegemist kompleksprogrammiga, mille käigus tuleb leida ausad vastused küsimustele, mis saab kuludest ja kas tuleb mingite maksude ümberstruktureerimine,? ütles rahandusminister Siim Kallas. Tema kinnitusel hakkab Reformierakond nende küsimustega intensiivselt tegelema järgmise aasta esimeses kvartalis.

Tulumaksu langetamine ühe protsendi võrra võrdub rohkem kui 100 miljoni kroonise puudujäägiga riigieelarves. Seega tuleb kokku hoida või asendada pea 700 miljonit krooni.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi sõnul on juba ka juttu olnud nendest eelarveridadest, mida tuleb vähendada. ?Praegu neid konkreetsemalt kirjeldada pole mõtet, et mitte kedagi ärritada seni, kuni midagi tehtud on,? sõnas Ligi. ?Sinna on ikka paar aastat aega, enne kui seda rakendama saab hakata,? lisas ta. Samas ei lükanud ta ümber ka väidet, et see langeb kokku just riigikogu lähenevate valimistega.

Rahanduskomisjoni esimehe, isamaaliitlase Kalle Jürgensoni sõnul aga ei saa nii drastilisi vähendamisi teha, kuni pole leitud alternatiivseid võimalusi omavalitsuste eelarve täitmiseks, kuna üksiksiku tulumaks on omavalitsustele põhiline tulubaas.

?Nii tulumaksuvaba miinimumi tõstmine kui ka tulumaksu vähendamine puudutavad otseselt kohalike eelarvete laekumist,? sõnas Jürgenson. Näiteks 200kroonine tulumaksuvaba miinimumi tõus tähendas summaarselt kohalike eelarvete vähenemist kuskil 250 miljoni krooni võrra.

?Probleem ongi tegelikult selles, et ei ole selliseid makse, mis võiksid omavalitsuste tulubaasi moodustada,? rääkis Omavalitsusliitude Ühenduse esimees Toomas Välimäe. ?Tuleb leida vahendid, kuidas tagada nende ülesannete täitmiseks vajalik raha või siis ütelda inimestele, et teile jääb küll kätte 6/26 rohkem raha, aga selle raha eest minge ja ostke siis need ja need teenused erasektorilt.? Tema hinnangul pole aga paljud inimesed ilmselt võimelised ostma teenuseid, mida praegu pakutakse solidaarselt kõigile.

?Mina ei näe siin täna teist lahendust kui jagada kõigepealt tulumaks kaheks, kus tekib kohalik tulumaks 15 ja riigi tulumaks 11,? ütles Jürgenson. Rahanduskomisjonis arutlusel oleva eelnõu kohaselt kannaks tulumaksuvaba miinimumi tõstmisest tingitud tulumaksu laekumise vähenemise riigi pool. Seega kui riik tulumaksuvaba miinimumi tulevikus veelgi tõstab või maksumäära alandab, ei mõjuta see kohalikke eelarveid. ?Ja kui riigieelarve kannatab, siis võib ta oma poole tulumaksust kasvõi nullini alandada,? lisas Jürgenson.

Tema sõnul rahandusministeerium tulumaksu jagamise plaani aga ei poolda. ?Aga samas ei ole neil ka midagi asemele pakkuda, mida võiks käsitleda kohalike eelarvete reformimise kavana.?

Toomas Välimäe kinnitusel on tulumaksu jagamine leidnud omavalitsusjuhtide heakskiidu.

Hetkel kuum