14. november 2001 kell 13:00

Börsiülevaade: Eesti Telekom tõusis 113 tehingu käigus 66,5 kroonini

Täna figureeris Tallinna börsil ülivõimsalt Eesti Telekomi aktsia, mis kerkis 113 tehingu käigus 66,50 kroonini ehk 3,5%. Aktsia tõusu toetas nii Sideameti positiivne otsus Eesti Mobiiltelefoni osas, kui ka tugev Euroopa telekomisektor.

Kui nädalaga 16,2% kerkinud Eesti Telekomi aktsia osas mängisid maaklerite sõnul kuni eilseni rolli välisturgude tõusuga kaasnenud välismaine ostuhuvi, siis täna võis aktsia tõusu toetada teisipäeval pärastlõunal tulnud uudis, et Sideamet ei nimeta järgmisel aastal EMTd olulise turujõuga ettevõtjaks üldkasutataval sidumisteenuse turul.

Kuigi antud uudise otsest rahalist mõju ei peeta suureks, näitab see suure tõenäosusega riiki esindava Sideameti tahtmatust Eesti mõistes gigantettevõttega pahuksisse sattuda.

Kuid Eesti Telekomiga jagelemisel pole ka majanduslikku mõtet, kuna mida vähem riik ettevõtte tegevusse sekkub, seda suuremad on ettevõtte tulevased rahavood ning seda rohkem teenib ta riigi kui aktsionäri huve.

Rahandusministeerium, kes on 27,3%ga ettevõtte üks suurimaid omanikke, teenis sel aastal oma investeeringu pealt üle 200 mln krooni omanikutulu. Arvestades, et kunagi tulevikus loobub Rahandusministeerium Eesti Telekomi osalusest, on ta seda rõõmsam, mida tugevam on ettevõtte positsioon ja majandusseis, kuna see paneb paika ettevõtte turuväärtuse ja aktsiapaki müügihinna.

Teiselt poolt on aidanud Eesti Telekomi aktsiat kergitada ka positiivsed tuuled välisturgudelt. Täna keskmiselt 3% kerkinud Euroopa telekomisektori tõusu põhjuseks on välisturgude maaklerite sõnul Afganistani sõja positiivseid arengud ning see, et sektor pole millegi eriti halvaga viimasel ajal üllatanud. Peale selle püsib tõus ka investorite lootusel, et sektor hakkab järgemisel aastal paranemismärke näitama.

Aktiivsuselt teine väärtpaber ehk Hansapanga <GR#EE.HP> aktsia leidis korraliku käibega börsipäeval endale täna stabiilse hinnataseme. Panga aktsia püsis kindlalt eilse hinnataseme juures ning sulgus nagu päev varem 146 kroonil.

Hetkel kuum