15. november 2001 kell 9:55

Pärnus tormi tõttu oht suureks üleujutuseks

Tormised edelatuuled puhuvad Pärnu lahe vett Pärnu linnale peale, pooleteise meetrini tõusnud merevesi on Pärnu liivaranna üle ujutanud ja Sunset Clubi hooneni jõudnud.

Pärnu Sadama merejaama merebioloog Jüri Tenson ütles Raadio Pärnule, et just edelatuul on Pärnu jaoks kõige ohtlikum, see puhub merevee Pärnu lahte ja võib ujutada pool Pärnu linna üle.

Praegu on puudu veel paarkümmend sentimeetrit, kui vesi Pärnu Raeküla mereäärseimale tänavale Kalevi puiesteele ulatub.

Hetkel on merevee tase 140 sentimeetrit üle Kroonlinna nulli, kuid see tõuseb pidevalt. Paljud pärnakad on rannas, et jälgida tormi ja merevee tõusu.

Tenson ütles, et hetkel olukord siiski kriitiline ei ole, ohtlikuks läheb asi siis, kui veetase ulatub kahe meetrini.

Tensoni sõnul võib tänane torm ja üleujutus Pärnu rannast suure hulga liiva ära viia. Ta rääkis, et selle aasta kaks esimest tormi nö valmistasid rannas liiva ette ? lihvisid kõrged luited madalaks ja tõid liivamassi vee piirile. Täna viib merevesi liiva kaugemale merre.

Tenson rääkis, et eile jõuti ka linnavalitsuses kokkuleppele, et järgmisel nädalal hakatakse rannas mõõtma täpsemalt liiva liikumist suurte tormide puhul.

Pärnu linnavalitsuse keskkonnanõunik Raivo Stimmer selgitas Raadio Pärnule, et liiva seis fikseeritakse spetsiaalsete aparaatidega millimeetri täpsusega muulidest kuni Rannahotellini. Stimmer ütles, et Pärnu tahaks säilitada ilusa peene rannaliiva.

Stimmeri sõnul karta seda, et rand liivast ilma jääb, ei maksa, sest Liivi lahe vesi toob pidevalt liiva juurde.

Pärnumaa häirekeskusest teatati Raadio Pärnule, et Pärnu bussijaamas on tormituulega ümber kukkunud üks bussiootepaviljon. Raekülas on teele kukkunud ka üks puu, mille tõttu on bussiliiklus sealkandis häiritud.

Mai elurajoonis kukkus ühela majale äsja peale pandud tõrvapapist vahekatus all seisvale BMW-le, auto tõsisemalt kannatada siiski ei saanud.

Pärnu Häirekeskuse juhataja Marek Kukk teatas Raadio Pärnule, et temani jõudnud ilmateate kohaselt puhub kogu tänase päeva edelatuul puhanguti kuni 35 meetrit sekundis, laine kõrgus Pärnu lahes ulatub 7 kuni 10 meetrini.

Hetkel kuum