Haned saavad jõuludeks otsa

Peep Sooman 10. detsember 2001, 00:00

Ungari on Euroopa suuremaid hanekasvatusriike. Kui sealsed linnuärimehed said aga mullu ületootmisest tekkinud madalate hindade tõttu tagasilöögi, otsustati tänavu riskivabalt toota vähem ning katta toodang broneeringutega juba suvel. Eesti edasimüüjad jäid hanede õigeaegse hankimisega jänni ning suuremate hulgimüüjate hinnangul jõuludeks hanesid ei jätku.

Tartus asuva liha hulgimüügiga tegeleva ASi Maag juhatuse liige Toomas Juhani ütleb, et hanede defitsiit on kogu Euroopas. ?Haned müüdi varem maha, meie jäime septembris-oktoobris juba hiljaks,? sõnab ta.

?Ületootmine oli mullu nii suur, et ungarlased otsustasid tootmist vähendada, mis jällegi neile valusalt kätte maksab,? lausub Juhani. ?Ilmselgelt on meil kahju, aga asendustootena on meil part,? lisab ta.

Lihatoodete importimisega tegeleva LM Keskuse OÜ müügijuht Heiki Press kinnitab samuti, et rikkamad riigid on tänaseks kõik haned juba ära ostnud. ?Sel aastal tuleb süüa kalkunit või parti,? leiab ta. LM Keskusel on sügisel soetatud hanedest alles vaid paarisaja kilo jagu, millest pühade eel ei piisa. ?Me ei olnud arvestanud, et teised ei too,? põhjendas Press, miks firmas on haned juba otsakorral.

Tallinna Külmhoone lihadivisjoni juht David Pärnamets ütleb, et tänu pikaajalistele kontaktidele õnnestus firmal saada pool tellitud hanekogusest. Külmhoone ostis haned eellepinguga juba augustis, mis näiteks eelmisel, haneuputuse aastal, oli ennekuulmatult vara.

?Me jäime hiljaks ja teiseks poleks me jõudnud sellist hinda maksta,? kinnitab Pärnamets, kelle sõnul maksis mullu hanekilo poes 54?55 krooni, tänavu pühade eel võib see aga kerkida üle 70 krooni. Pärnamets kinnitab, et suuremaid ja usaldusväärsemaid kliente nad siiski varustada suudavad. ?Nõudlus oleks suurem, aga me oleme propageerinud, et ostetaks kalkunit või parti,? lisab ta.

Tallinna Kaubamaja toidukaupade osakonna juhataja Inge Kuur kinnitab, et tänase päeva seisuga ei suudeta kõikidele soovijatele hanesid pakkuda. ?Me saime mardipäevaks eelmise aasta kogusest veerandi ning peitsime osa ära, et klientidele jääks pühadeks kasvõi sadakond hanegi,? ütleb Kuur. ?Hanesid jätkub Tallinna Kaubamajas nädalaks kuni kaheks,? ütleb Kuur, kelle kinnitusel paisatakse haned taas müüki käesoleva nädala alguses. ?Aga kalkunit ja parti jätkub,? teatab ta. Haned on Tallinna Kaubamaja andmete põhjal peolauatoiduna neljandal kohal, rohkem ostetakse verivorsti, seapraadi ja kalkunit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing