Kristina Traks • 17. detsember 2001 kell 22:00

Pettureid ähvardab kolme ameti ühisreid

?Oleme esimesed ettevõtted välja valinud, neljapäeval-reedel teeme neisse reidid,? ütles tööinspektsiooni peadirektor Priit Siitan. ?Tegemist on paarikümne töötajaga Tallinna ehitus- ja teenindusvaldkonna ettevõtetega.?

Siitani sõnul minnakse ettevõtetesse töötajatelt töövaidluskomisjonidesse laekunud informatsiooni peale. ?Tööjaotus on nii, et meie kontrollime kirjalike lepingute olemasolu, maksuamet vaatab raamatupidamist ja politsei kutsume kaasa siis, kui on näiteks oht, et teenindusettevõttes osa töötajaskonda kontrollimise ajal tagaukse kaudu laiali võib joosta,? selgitas Siitan.

Kuu aega tagasi sõlmisid maksuamet, tööinspektsioon, tööturuamet ja politseiamet kokkuleppe, et hakkavad vahetama maksupettusi ja tööseaduste rikkumisi puudutavat informatsiooni ning korraldama ühisreide petturfirmade tabamiseks.

Siitani sõnul on tänaseks iga ametkonna töötajatest moodustatud töögrupid ka kõikides maakondades. ?Järgmise aasta algusest peaksid sellised ühisreidid kahtlastes ettevõtetes muutuma reeglipärasteks ning kontrollima hakatakse ka väljaspool Tallinna asuvaid firmasid,? lisas ta.

Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles, et ta ei taha rääkida kavandavatest operatsioonidest enne tulemusi. ?Räägime siis, kui me oleme seaduserikkujad kinni võtnud.?

ASi Harju Ehitus juhatuse esimees Aare Neudorf ütles, et reidid ümbrikupalga maksjate tabamiseks parandaksid kindlasti konkurentsi ehitusvaldkonnas. ?Usun, et enamik suuremaid firmasid on selliste reidide poolt,? ütles Neudorf.

Ümbrikupalkade maksmine ja musta tööjõu kasutamine on tema sõnul eriti levinud näiteks remonditöödel ja väiksemates firmades. ?Kui vaadata mõne konkursi hindu, siis tekib küll küsimus, mille arvel nii odavalt ehitatakse,? rääkis Neudorf.

Maksuamet on ümbrikupalga maksjate väljaselgitamisega tõsisemalt tegelenud viimased paar aastat alates ajast, kui sotsiaalmaksu administreerimine läks neile üle.

Viimastel aastatel on maksuamet suutnud tõestada kümmekond ümbrikupalga maksmise juhtumit, millest tuntumad on TV1, OÜ Juturaadio ja OÜ Urmas Paju juhtumid. Nende kolme ettevõtte kohta on olemas esimese astme kohtuotsused, mis on edasi kaevatud.

Hetkel kuum