Aeg antud valitseda, aeg antud tagasi astuda

19. detsember 2001, 00:00

Isamaaliidu juhatus tegi esmaspäeval otsuse, et Mart Laar peab uuest aastast peaministri ametist tagasi astuma.

Äripäeva toimetus peab Mart Laari tagasiastumist õigeks.

Praegune vägikaikavedu Eestile mingil juhul kasuks ei tule. Presidendivalimised killustasid koalitsiooni ega viinud sihile ühtegi nende kolmest kandidaadist. Reformierakond loobus populistlikel eesmärkidel isegi haldusterritoriaalse reformi toetamisest, kuid ei aidanud seegi.

Isamaaliit on sisemiselt lõhenenud rahvuslasteks ja tiivaks, mille kohane nimetus oleks: pragmatism. Mart Laaril oleks samuti raske kirjutada alla Narva Elektrijaamade erastamisleppele NRGga, kuna tingimused muutuvad Eesti jaoks kogu aeg ebasoodsamaks. Samas kostab USA poolelt suisa otseseid ähvardusi, ja Laaril oleks peaministrina piinlikult raske oma sõnadest taganeda.

Tagasiastumise vastu on Mart Laari kõrge välispoliitiline renomee: kiire edasiminek ELi ja NATO suunal, majandusvabaduse indeksi ja riigireitingu fantastiline tõus. Kuid samaväärset edu pole vastu panna sisepoliitiliselt, aga valijad paiknevad Eestis. Tagasiastumine aitaks ses mõttes pinged maha võtta. Asi on võimalik välja mängida ka nii, et Mart Laarist saab mees, kelle on reetnud omad. See võib valijate silmis mainet tõsta. Positiivne tulevik on seegi, et Mart Laarile jääb võimalus moodustada kolmaski omanimeline valitsus.

Alternatiiv oleks valitseda edasi vähemusvalitsuse näol, nagu tegi seda omal ajal Mart Siimann. Sest all-linna valitsuskoalitsioonist lõi lahku ikkagi Reformierakond, mitte Isamaaliit, seepärast võiks Isamaaliit püüda säilitada status quo?d ilma Reformierakonnata. Samas ei saa valitsus olla eriti töövõimeline, kui tal puudub parlamendi enamuse toetus.

Eelmistest Riigikogu valimistest saadik on Eesti areng olnud edukas just seetõttu, et kolmikliidu toetus tagas vajalike otsuste kiire vastuvõtmise ja rakendamise, millest kõige olulisem on kahtlemata ettevõtte tulumaksu kaotamine. Mis Laari tagasiastumise kasuks räägib, on all-linna koalitsiooni lagunemise ajend ? Tõnis Palts ja tema ülepaisutatud laenukava. Populistliku ja ebarealistliku sammu kavandamise eest tuleb vastutada ka parteikaaslasel ja peaministril Mart Laaril.

Mis saab edasi? Võimalusi on põhimõtteliselt kaks. Reformierakond moodustab koalitsioonivalitsuse Keskerakonnaga, nii nagu all-linnas, kusjuures peaministriks saab Siim Kallas (Edgar Savisaar on juba Tallinna meer). Niisuguse stsenaariumi järgi pääseks Keskerakond võimule valimisvõitluseta ? ainult aastaks ja kolmeks kuuks, aga ikkagi. Keskerakonnal õnnestub selle ajaga end ehk positiivses valguses näidata ja korralised valimised kinni lüüa. Edgar Savisaar ise on küll valitsuse moodustamist sellisel moel eitanud.

Teine lahendus on erakorralised valimised ehk uue puhta lehekülje keeramine Eesti uusimas ajaloos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing