Ülo Toomsalu • 24. oktoober 2002 kell 6:15

EPL: Toll annab kofiskeeritud kaubad hooldekodudele

Hooldekodudesse on sel aastal laiali saadetud üle paari tuhande riideeseme või jalatsipaari, mille tolliamet on salakaubana konfiskeeritud.

Palivere laste- ja noortekodu juhataja Külle Saar ütles, et hooldekodu on tolliametilt varem saanud nii riideid kui jalanõusid. ?Soovime esitada neile uue taotluse, kuna viimane kord ei saanud me kõike soovitut,? lausus Saar.

Kuigi hooldekodudele võib riietest ning jalanõudest suurt abi olla, pole nende kvaliteet kiita, kirjutab Eesti Päevaleht. ?Need asjad kipuvad üsna kiiresti lagunema,? ütles Saar.

Enne hooldekodudesse sattumist rändavad tolli poolt konfiskeeritud riietusesemed Harku naistevanglasse.

Vanglatööstuse ASi juhatuse esimees Aare Sõer ütles, et Harku naistevanglas võetakse võltsitud riietelt ja jalanõudelt võimaluse korral võltsitud kaubamärgid maha.

?Ma ei oskagi tükiliselt öelda, palju sel aastal vanglasse võltskaupa läinud on. Igal juhul on tegu väikese töömahuga, mille käive ulatub paari-kolme tuhande kroonini,? lausus Sõer. ?Näiteks tossude puhul kulub mõni minut märkide eemaldamiseks,? tõi ta näite.

Samas on paljude võltskaubana tabatud jopede puhul võimatu märke eemaldada, mistõttu lõigutakse need kinnipeetavate poolt lihtsalt katki.

Tolliameti kontrollitalituse juhataja Urmas Järg ütles, et selle aasta üheksa kuuga on toll avastanud rohkem salakaupa, kui eelmise aasta sama ajaga. Kauba rahaline väärtus ulatuks 50 miljoni kroonini.

Näiteks avastas toll 2001. aastal salakaubana 14 miljonit sigaretti ning 23 000 liitrit alkoholi. Sel aastal on vastavad numbrid 22 miljonit ning 37 600.

Tolliameti avalike suhete juht Aivar Pau ütles, et kokku on tolliamet konfiskeeritud kaubast saatnud sel aastal 15 hooldeasutusse 2229 jalatsipaari, särki või riideeset. Hetkel ootab üle 2100 erineva nimetusega riideeset või jalatsit oma uut omanikku tolliameti laos.

Hetkel kuum