6. november 2002 kell 10:53

Walt Disney võitleb karupoeg Puhhi õiguste eest

Karupoeg Puhhi kasutusõigust omav kompanii Walt Disney ja Puhhi autori lapselaps alustasid eile kohtuprotsessi Disney vaenlase vastu.

Kompanii Stephen Slesinger Inc, mis hankis Briti autorilt A.A. Milnelt USAs õigused Puhhi nimele 1930 aastal, teats, et Disney on seadust lugenud valesti ja võib kaotada õigused Puhhile. Lisaks sellele võlgneb Disney kümme aastat kestnud kohtuvaidluses Slesingerile ligi 1 mld dollarit (15,6 mld krooni) kahjutasu.

Disney ja Milne lapselaps Clare Milne palusid Los Angelase ringkonnakohtus tõendada Milne õigusi ja nõuda tagasi Puhhiga seotud autoriõigused. Karupoeg Puhhiga seonduv käive ulatub Disneyl umbes 1 mld dollarini aastas.

Disney esindaja keeldus ütlemast, kui kiiresti see vaidlusküsimus lahendatakse ja Slesingeri juristid tõdesid, et nende algupärane autoriõiguse periood Puhhile ei ole lõppenud.

Kümnendi kestnud võitlus Slesingers ja Disney vahel on olnud karm, kuna kaks poolt pole tihti suutelised nõustuma isegi kõige elementaarsemategi faktidega.

Disney esindaja sõnul on Disney maksnud alates 1983. aastast Slesingerile kokku 60 mln dollarit honorari ja praegu maksavad neile umbes 230 000 dollarit nädalas.

Karupoeg Puhh sündis 1920. aastate lõpus kui endise Briti armee ohvitseri ja näitekirjaniku A.A. Milne poeg Christopher Robin sõbrunes Londoni loomaias Winnie-nimelise karuga.

Walt Disney <GR#US.DIS> aktsia tõusis eile New Yorgi börsil 3,2% tasemeni 18,63 dollarit.

Hetkel kuum