21. november 2002 kell 22:00

Jõulukingid Helsingist

Ajad, kui eestlased mikrolaineahjude ja televiisorite kastidega sadamates järjekordades seisid, on loodetavasti igaveseks möödas, kuid Helsingist võib ka tänavu mõistliku raha eest hulgaliselt huvitavaid jõulukinke osta.

Helsingi jõulutänav, Venemaa keisri järgi nimetatud Aleksandri tänav näeb sellel ja ka järgmisel aastal välja trööstitu. Väikese Helsingi südameks oleva tänavajupi remont kestab kolm aastat ja nii kaua saavad nii linlased kui ka külastajad imetleda kraave ja auke ning seigelda möödakihutavate trammide vahel oma elu hinnaga. Kohalik ajaleht ristis selle kõigest hoolimata siiski maailma kõige paremini korraldatud remondiks.

Hoolimata ikka veel jätkuvast remondist moodustab Aleksandri tn koos kõrvaltänavatega Helsingi südalinna ostukeskuse. Loomulikult on ? eriti väiksemate kaupluste toodete ? hindadele lisatud turismilisa, kuid mitmed nn disainikauplused asuvad just siin, linna südames.

Konkreetselt jõulukinkide ostmiseks tasub külastada Helsingi jõululaatasid, kust saab põhjanaabrite omapärast käsitööd väikese rahaga kaasa osta.

Naiste jõululaat toimub Vanas Sadamas (Pikku Satamakatu 3?5) ja hoolimata nimetusest on laada külastamine ja jõulukinkide ostmine lubatud ka meestele, müüjateks on naised.

Lisaks toimub jõululaat ka traditsiooniliselt Vanas Üliõpilaste Majas.

Kuigi ilmastik ei pruugi seda soosida, tasub väikeseid ja huvitavaid ärisid otsides jalutada kesklinna äärtele. Näiteks moe ja riiete jaoks läände, mööda Bulevardi Fredrikinkatule. Või antiigiärisid otsides itta, Kruununhaka linnaosasse.

Ja lõppude lõpuks ei tasu unustada ka mikrolaineahjude ja televiisorite ajastut. Kuigi Stockmann on Tallinnasse kolinud, on Helsingis veel mitmeid kaubamajasid, mis Eestisse jõudnud ei ole. Ja võib-olla ei jõua kunagi.

Näiteks äärelinnas Espoos asub Eesti jaoks lähim Ikea mööblipood ja kesklinnas, Aleksandri ääres asub lähim H&M kaubamaja.

Autor: Tarmo Virki

Hetkel kuum