Indrek Kald • 5. november 2003 kell 22:00

Siemensi 3G mobiil töötab ka Eestis

EMT avas septembri keskel Tallinnas oma peahoones ja tehnokeskuses mobiilside kolmanda põlvkonna 3G testvõrgu, kuid mujalt Euroopast ostetud 3G telefoniga saab nende hoonete lähiümbruses mobiilside uusi võimalusi proovida ikkagi 3G võrgu spetsiaalse SIM-kaardiga. Kuna Siemensi telefon toimib ka Eestit katvas GSM-võrgus, siis võib selle endale välisreisilt muretseda küll. Siemens U15 on kolmesageduslik telefon, töötades seega kõikides GSM-võrkudes, sh USAs.

Eestis seda mudelit praegu ei müüda, kuid esimesed eksemplarid peaksid siin siiski juba kasutusel olema. Kuu aega tagasi esitletud telefoni hind jääb Euroopas 12 000 ja 15 000 krooni vahele. Täpsem maksumus sõltub mobiilsideoperaatori dotatsioonist, kui ta müüb 3G telefone uute klientide püüdmiseks neile soodsama hinnaga.

U15 on Siemensil juba teine 3G telefon, sellega saab veebist vaadata filmitreilereid või internetis ringi surfata. Siemens U15 sisaldab kahte kaamerat: üks on telefoni tagaküljel ja mõeldud ümbritseva pildistamiseks, teine esipaneelil ekraani kõrval ning seda saab kasutada näiteks videokõnede puhul enese filmimiseks (kiirusega 15 kaadrit sekundis). Siemensi kaameral on ka kolmekordne digitaalne suurendus. Telefoni aku peab järjest veebis surfamise või kõnelemise korral vastu paar tundi.

Andmeside kiiruseks saavutas telefon Austrias Viini 3G-võrgus pea maksimumi ehk 384 kilobitti sekundis, mis on võrreldav odavamate koduste püsiühenduste kiirusega.

Lisaks pildistamise ja filmimise võimalustele sisaldab telefon ka MP3-mängijat. Sellesse mudelisse saab laadida ka uusi mänge ja teenuseid. Lisaks saab telefoniga lugeda e-posti, kasutada kalendrit, aadressiraamatut, samuti sünkroniseerida andmeid arvutis olevatega. Siemens U15 lisavarustusse kuuluvad traadita bluetooth-sidega kõrvaklapp, laualaadija, autolaadija ja USB-kaabel. Mobiilside kolmanda põlvkonna võimaluste proovimiseks võib Siemens U15 omanik sõita Rootsi, Saksamaale, Austriasse, Inglismaale, Itaaliasse ja Portugali, kus töötavad juba 3G kommertsvõrgud. Eestis peaks 3G jõudma kasutusse 2005. aasta esimesel poolel.

Hetkel kuum