Inno Tähismaa • 19. november 2003 kell 15:24

Leedu elektrivõrkude erastamisel ümbrikud avatud, Eesti Energia positsioon pole teada

Leedu elektrivõrkude erastamise pakkumise ümbrikud täna avati, ent Eesti Energia positsioon pole veel teada.

Leedu juhtiva päevalehe Lietuvos Rytase ajakirjanik ?ydrunas Damauskas vahendas Vilniusest, et ümbrikud on avatud ja praeguseks on teada vaid leedu läänepoolse võrgu erastamise pakkumiste tulemused. Eesti Energiat huvitanud idapoolse võrgu RST pakkumiste tulemused pole veel selgunud.

Leedu läänepoolse võrgu VST osaluse ostmiseks tegi parima pakkumise VP Market. See on Leedu juhtiv jaekaubanduskett, tuntud ka Vilniaus Prekyba nime all. Kett kogus mõned kuud tagasi Leedu euroreferendumi ajal populaarsust, kui jagas liitumise poolt hääletanutele tasuta õlut. Läänepoolse elektrivõrgu erastamisel olid tingimused seatud nii, et osaleda said vaid kohalikud firmad.

Eesti Energia tegi pakkumise 71,35% suuruse osaluse erastamiseks Leedu elektrivõrgus Rytu Skirstomieji Tinklai (RST), mis katab Leedu idaosa. RST pärast on konkurentsis on kaks pakkujat, AS Eesti Energia ja Saksa energiafirma E. ON Energy.

Möödunud nädalal Leedus avaldatud info kohaselt on selge, et E. ON ei teinud konkreetset rahalist pakkumist, vaid seadis hinna sõltuvusse Leedu riigi elektrihinna regulatsiooniga. Seepeale ütles Leedu peaminister Algirdas Brazauskas, et RST jääb tänavu tõenäoliselt erastamata.

RST võrk haarab poole Leedu elektriturust, hõlmates pealinna Vilniuse ja Ignalina aatomielektrijaama ümbruse ning andes voolu Leedu suurimale tööstusettevõttele Ekranas. RST erastamise konkursi tingimustes oli nõue, et pakkumine peab olema vähemalt 421 miljonit litti ehk 1,8 miljardit krooni. Konkursi käigus eeldati üle 500 miljoni liti (2,2 mld kr) suurust pakkumist. Kinnitamata andmetel esitas Eestoi Energia 500 miljoni liti suuruse pakkumise.

Eesti Energia esindajad pole Leedu elektrivõrgu erastamisega seonduvat kommenteerinud, kuna see võib põhjustada ettevõtte diskvalifitseerimise konkursilt.

Hetkel kuum