Ülo Toomsalu • 2. detsember 2003 kell 6:08

PM: Sooja õhu müük tõotab miljoneid

Kasvuhoonegaaside vähendamine tõotab mitmele Eesti ettevõttele kujuneda rahaallikaks, kui 2005. aastal käivitub Euroopa Liidu heitmelubadega kauplemise turg.

Kyoto protokolliga ühinenud Euroopa Liidu riigid on võtnud kohustuseks vähendada 2012. aastaks süsihappegaasi (CO2) emissiooni võrreldes 1990. aastaga kaheksa protsendi võrra. Paljudel ettevõtetel on aga tõsiseid raskusi selle eesmärgi täitmisega, kirjutab Postimees.

Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja -tehnoloogia osakonna spetsialisti Heidi Halliku sõnul võib oodata, et siinsed firmad on pigem müüja rollis, sest Eesti on vähendanud CO2 emissiooni võrreldes 1990. aastaga üle 40 protsendi.

Kui suurt tulu see Eesti ettevõtetele tähendab, on raske hinnata. Eesti Energia keskkonnajuhi Valdur Lahtvee andmetel emiteeris Eesti kaks aastat tagasi 16,7 miljonit tonni süsihappegaasi ehk üle 20 miljoni tonni vähem kui 1990. aastal. «Erinevatel hinnangutel on tonni ekvivalendi hinnaks 5-25 eurot,» märkis Lahtvee.

20 miljonit tonni CO2 heitmeluba maksaks selliste arvutuste järgi ligi 3,7 miljardit krooni. Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja -tehnoloogiaosakonna nõuniku Viktor Grigorjevi sõnul ei anta Eesti ettevõtetele luba nii suurte koguste heitmelubade müügiks Euroopa turul, sest süsihappegaasi vähenemine on Eestis tingitud pigem majanduse ümberkorraldamisest ja tootmismahtude vähenemisest kui tootmise muutmisest.

«Me lubame kaubelda reaalselt vähendatud CO2 tonnidega,» rõhutas Grigorjev. «Ülejäävad kogused jäävad reservi, juhuks kui keegi tahaks laiendada või tehast ehitada.»

Sellele vaatamata tõotab CO2-börs tuua Eestisse miljoneid kroone - näiteks Eesti Energia vähendas 2002. aastal oma CO2 heitmeid 42 000 tonni võrra. «Eestist võiks kauplemises osaleda ligi 50 ettevõtet erinevatest tööstusharudest,» ütles Lahtvee.

Hetkel kuum