Madli-Liis Parts • 4. detsember 2003 kell 22:00

Jõulujazz laululummas

Läbi detsembri kulgev Jõulujazz on kui pokaal hõrku punaveini, mille koostises on meeleoluvarjundeid, mis eri keskkonnas loovad põnevaid aktsente. Suur osa kontserte toimub kirikutes, koosseise on duodest koorini. Vaid festivali lõpetaja Drum Prana Bon Bonis eristub rahulikust miljööst. Õhtuse rütmipaabli korraldavad löökriistamängijad USAst ja Eestist. Oodata on ka eksootilist külalist Indiast.

Hea tava kohaselt kõlab Jõulujazzil ohtralt vokaalmuusikat. Traditsiooniliselt on üks peaesineja a capella grupp, kelleks seekord ülikooliansambel Michiganist Gold Company Sextet. Nende repertuaarivalik on aukartust äratavalt lai, hõlmates nii traditsioonilist kirikumuusikat kui ka improvisatsioonilist džässi. Nad on teinud koostööd teiste seas Bobby McFerrini ja Rosemary Clooneyga, jõudnud korduvalt džässiajakirja Down Beat edetabelite tippu.

Hoopis teist masti muusikat toob 9. detsembril esinev Malia, väiksest Ida-Aafrika riigist Malawist pärit neiu. Tema muusikamaailma orbiidile jõudmine on kui moodne tuhkatriinulugu. Olude sunnil 14aastasena Londonisse sattununa tuli tal iseseisvalt läbi närida raskustest, mis lauljaks saamise unistusega kaasas käivad. Tänaseks on Malia esikplaati müüdud Prantsusmaal üle 50 000 eksemplari, ta figureerib ka Saksa ja Austria popmuusika edetabelites. Kriitikud kiidavad Maliat kui jazz? n? soul lauljatari, võrdlevad teda Macy Grayga, ehkki neiu olulisimateks eeskujudeks on hoopis džässilegendid Billie Holiday ja Sarah Vaughan. Tema mitmekesises lauluvalikus leidub nii evergreen?e kui gospellikku r & b-d, millest saab osa ka Tallinna kontserdi publik.

Pileteid on veel kahele Kaarli kiriku kontserdile. 7. detsembril toimub heategevusõhtu ?Aita alustada elu?, kus Eesti Raadio laululapsed ning a capella ansambel Noorkuu esitavad kaunis seades tuntud jõulu- ja talvelaule. Ka 12. detsembri Tallinna Poistekoori kontsert ?Heliseb väljadel? on täis kaunist jõulumuusikat. Seda ilmestab duo Dessert Time, kus saksofoni mängib Daniel Erdmanni Saksamaalt ja elektrikitarri Jaak Sooäär. 11. detsembril annavad lisakontserdi Hedvig Hanson ja Andre Maaker.

Hetkel kuum