ÄP fototoimetus • 4. detsember 2003 kell 22:00

Tuntud äriliidrid riputasid end maksuköie otsa

Kaheksa prominentset isikut, sealhulgas neli Hansapanga asutajat, said maksuametilt ettekirjutuse, kus nõuti 1997-98 toimunud tehingute ajal maksmata jäänud summade tasumist, mida nad ka tegid. LHV juhi Rain Lõhmuse väitel oli tema puhul tegemist 8-kohalise summaga.

Äripäeva hinnangul näitab juhtum, et Eesti maksukeskkond on korrastunud ja maksude maksmine on saanud normiks ettevõtjatele, kes viie aasta eest maksuvabasid firmasid kasutasid ja selle üle uhkustki tundsid.

Et paljud juhtumid on seotud 1990ndatel offshore-firmasid müünud Diveciga, võib väita, et Diveci puistamine oli Eesti maksuameti aegade edukaim võte. Maksuametit esindava vandeadvokaadi Erki Kergandbergi sõnul oli juba juuli seisuga Divecist saadud dokumentide põhjal algatatud maksurevisjone ligi viiesajas ettevõttes.

Sellised aktsioonid teevad ärimehed kui mitte ausamaks, siis vähemalt kartlikumaks. Muidugi on meestest kena, et nad oma võlad riigile puiklemiseta tasusid. Siiski tuleb selle põhjuseks pidada pigem respektaablite härrade soovi suurt kära vältida kui nende tärganud kodanikutunnet. Tõenäoliselt vastumeelsusest endale tähelepanu tõmmata ei hakatud ka summasid vaidlustama. Teadaolevalt vaidles summa üle ainult meediaärimees Hans H Luik, kes praegu enda sõnul küll maksuvaidlust ei pea.

Maksuameti tubli tegevuse juures torkab aga häirivalt silma see, et maksuamet kasutas ära ettevõtjate hirmu avaliku näägutamise ees. Toivo Ninnas tunnistas Äripäevale otse, et talle oli kinnitatud, et kui ta raha ära maksab, on ?sellega kõik?.

?Ma ei tahtnud kära, Paltsu asi oli tol hetkel üleval ja seetõttu ei hakanud vaidlema, maksin kohe ära,? ütles Ninnas. Reformierakonda kuuluv Ninnas on saanud vahepeal Tallinna abilinnapeaks ja on seega maksuvõlgade suhtes tundlikus positsioonis, nagu ta ka ise Paltsule viidates tunnistas.

Ka nõude põhjendatust igati kinnitanud Rain Lõhmus viitas, et maksuamet lubas info enda teada hoida. Selliseid töömeetodeid ei tohi maksuamet Äripäeva toimetuse meelest kasutada. Maksuametil on avalik dokumendiregister, kust saab teada ettekirjutuste olemasolust, kuigi mitte nende sisust ja suurusest.

Seega polnud maksuametil mingit õigust Ninnasele ja Lõhmusele salastatust lubada, sest Äripäev leidis teabe avalikust registrist. Äripäeva meelest võiks tulevikus olla avalik ka kõikide ettekirjutuste sisu. See välistaks võimaluse, et maksuamet ?antažeerib luubi alla sattunud maksumaksjaid ähvardustega asi avalikustada.

Maksuameti aktiivne tegevus on toonud riigikassasse kaheksalt mehelt tõenäoliselt kümneid miljoneid kroone. Kuid rahast olulisemgi on üldine maksukultuuri arenemine, millel on pikemad majanduslikud mõjud. Ettevõtjate maksude maksmine ja sellest hoidumise taunimine vähendab üldist varimajandust Eestis. Varimajanduse vähenemine omakorda loob võimalused ausate maksumaksjate üldise maksukoormuse vähendamiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum