Draamateater tänasest külalistele valla

Christel Karits 23. jaanuar 2004, 00:00

Kolmapäeva keskpäeval on vaja head fantaasiat kujutamaks, et juba kahe päeva pärast on teatrimaja tuledesäras oma uutes ruumides külalisi vastu võtmas. Redelite ja ehitusprahi vahelt on tükk tegemist, et end valvelauani läbi murda.

Meistrid annavad viimast lihvi parketile ning kuldsetele maalingutele juugendrohelisel seinal. Suure saali klapptoolid, mis pärast restaureerimist enam ei nagise ja on kaetud uue pruuni sametise riidega, vajavad veel paika panemist. Laval toimetab grupp saksa keelt rääkivaid mehi, kes paigaldavad sinna Saksamaalt ostetud tehnikat. Maalisaalist saanud eksperimentaalsaali ehk blackbox?i ukse ees on nöör ja sellel hoiatav silt: ?Mitte siseneda! Ootab suur rahatrahv!?. Töömeeste kontsentratsioon on suur ja nende töötempo tõuseb pöördvõrdeliselt avamiseni jäänud päevade kahanemisega. Viimaste päevade koristustööd kestavad 24 tundi ööpäevas.

Kuidas uus maja meeldib? ?Tahaks ise ka näha,? vastab näitleja Merle Palmiste. Siiani on ruumid veel paljudele omadestki alles avastamisrõõmu pakkumas.

Osa ustest on veel kiivalt lukus ja nii tuleb lavajõududel pisikeses koridoris tulevikuks plaanid paika panna.

Näitleja Tõnu Aav saab samas juubeli puhul õnnitlusi. Meeleolu on elev, justkui enne kooliaasta algust.

Pool aastat on teatrile ja kodututele draamalastele olnud raske aeg, kuid see teater, mis täna, 23. jaanuaril publikule avaneb, on olnud ootamist väärt. Uus maja on müstiliselt juugendlik ja paljuski üllatav. Sisekujunduse loojat Mari Kurismaad on inspireerinud uue lahenduse loomisel art noveau tippkunstnike kolmik Klimt, Kallen-Kallela ja Beardsley.

Teatri uus värvipalett on Inglise punane, kreem, sinep, ploomipunane, must ning kuldne. Uus on terve publikupool ? nii nähtav kui nähtamatu osa sissekäigust kuni suure saali ja jalutusruumideni.

Lava juures on kõik uus ? muudetud on lava mõõtmeid, eeslava ulatub veidi rohkem saali ja suurendatud on lavaaugu laiust. Saali ja lava vahekord on nüüd intiimsem. Uus on ka lavatehnika, pöördlava ja eeslavatõstuk, mis on ainulaadsed kogu Baltimaades. Vastsed on ka kõik stanged, millega dekoratsioone saab liigutada ning pooled neist on nüüd elektrilised ja digitaalselt juhitavad. Kõik, mis liigub, liigub vaikselt ja ülimalt täpselt. Uus ja kaasaegne on samuti kogu helisüsteem.

Remondi käigus tekkis teatrimajja juurde lift, mille abil jõuab kiiremini väikesesse saali. Ratastoolis väikesesse saali etendust vaatama tulnute tarvis on treppidel invatooli alused.

Publiku jaoks muutub teatris käimine endisest maitsvamaks. Nimelt hakkab oma teenuseid pakkuma Fee Catering, kes hoolitseb soojade suupistete, salatite, võileibade, kookide ning jookide eest. Edaspidi on plaanis pakkuda külastajale interneti või telefoni teel ettetellimisvõimalust, mis kindlustab vaheajal või enne etenduse algust oma maitse järgi koostatud menüü.

Teatrimaja ootab külastajaid ja firmasid, kes soovivad uhiuusi ruume reserveerida 50 kuni 200 inimese jaoks etendusega või ilma. Kokku on Eesti Draamateatri renoveerimisega vaeva näinud 40 alltöövõtjat.

 • Priit Pedajas, Eesti Draamateatri juht:
  ?Draamateatri hoonet ümber ehitada oli ütlemata keeruline. Mida need seinad varjata võivad?, küsiti remondi alguses kartuses, et kümnete seinalõikamiste ja konstruktsioonide avamiste käigus ilmub välja halbu üllatusi, mis halvavad planeeritud tööd. Ja need ei jäänud tulemata. Kui avati lavatorni katusekonstruktsioonid, ilmnes, et need on läbi kulunud ja katus on kogu täiega kukkumas alla tänavale. Projekteerijad Kolde Grupist ja Estconde- E OÜ ehitajad leidsid aga lahenduse ? tugevdused tehti altpoolt katusekonstruktsioone katust ennast lahti võtmata."

Eesti Draamateater avab täna oma uksed spetsiaalselt avamiseks loodud lavastusega ?Uue teatri esimene päev?, mida mängitakse ainult 3 korda.

Lavastus sündis lavastajate Hendrik Toopere JR, Ain Prosa ja Priit Pedajase ühistööna ning on mõeldud publikule üllatusena. Olgu öeldud ainult, et kaasa teevad kõik Eesti Draamateatri näitlejad. Ja veel üks vihje ? ootamas on veel mõned üllatused

?Uue teatri esimene päev? ainult 23.,24. ja 25. jaanuaril.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:23
  Otsi:

  Ava täpsem otsing