Autoriõigused on soovitav veebilehel tähistada © märgiga

Eneken Tikk 29. jaanuar 2004, 00:00

Seadusest tulenevalt ei tohi teise isiku loodud teoseid (sealhulgas fotosid, joonistusi, tekste ja muusikat) kasutada, kui selleks puudub autori nõusolek. Erandid kehtivad isiklikuks otstarbeks, teadus- ja hariduseesmärkidel kasutamisele, kuid veebis võõraste materjalide kasutamine nimetatud erandite alla reeglina ei mahu. Nõusolekule ei ole kehtestatud kohustuslikku vormi (st see võib olla antud nii suuliselt, kirjalikult kui mis tahes muus vormis), kui tegu on lihtlitsentsiga ehk juhul, kui autorile jääb õigus lubada sama teost kasutada ka teistel soovijatel.

Kui teave teose päritolu kohta puudub, on targem seda mitte kasutada. Kui aga saidil esitatud materjalide autoriõiguste kohta esitatakse pretensioon, tasub seda hoolikalt menetleda. Võõralt saidilt fotosid või tekste autori loata oma veebilehele kopeerides panete toime autoriõiguste rikkumise, mille korral autoril on õigus nõuda loata kasutamise lõpetamist ning sellest saadud tulu üleandmist, samuti rikkumisega tekitatud kahju hüvitamist. Olenemata sellest, kas teadsite materjalide tegelikku autorit või mitte, on võõraste materjalide loata kasutamine keelatud.

Autor saab õiguste rikkumist vältida, esitades oma teose kõrval viite endale kui autorile ning kontaktandmed, mida kasutades saaks küsida nõusolekut teose kasutamiseks. Praktikas ei ole teose kasutamise lubamine kuigi harv nähtus, probleemiks on pigem tagasihoidlikkus selle küsimisel. Saitidel sageli esinev märge © koos ettevõtte nimega võiks olla lingitud e-aadressile, millelt soovija autorlusega seonduvates küsimustes abi saab.

Ka tasuks nõue autoriõiguste tähistamiseks esitada oma teoste kasutajatele: kui lubate oma artikli avaldada mõnel veebilehel, tuleks kõrvuti oma nimega taotleda ka kontaktandmete avaldamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing