Rootsi kardab ELi laienemist

Tõnis Arnover 03. veebruar 2004, 00:00

Rootsi oli üks neid ELi liikmesriike, kes algselt otsustas Euroopa Liidu laienemise järel tööjõu vabale liikumisele mitte piiranguid seada. Nüüd, kui otsustav päev lähemale jõuab, on suhtumine muutunud.

?Meil tuleb leida moodus, mis oleks Riigipäevale vastuvõetav ja mis takistaks ELi uute liikmesriikide tööjõu vaba pääsu Rootsi tööturule ja meie sotsiaalkindlustussüsteemi hüvede juurde,? ütles Rootsi peaminister Göran Persson reedel Riigipäevas ajakirjanikele.

Äkitselt ärganud Rootsi peaministri sõnul ei saa Rootsit võrrelda Suurbritannia ja Iirimaaga, mis ei ole tööjõu liikumisele piiranguid kehtestanud. ?Esiteks ei ole neil Roosiga võrreldavat sotsiaalkindlustussüsteemi ja teiseks seisavad nad Mandri-Euroopast eraldi,? ütles Persson. Võõrtöölisel piisab, kui ta töötab Rootsis kasvõi kümme tundi nädalas, ja kohe avanebki talle ligipääs heldetele sotsiaalhüvedele.

Rootsi peaminister põhjendab oma äkilist seisukohapööret olukorra järsu muutumisega. ?Kui me kaks aastat tagasi oma otsuse tegime, soovisid tööjõu vabale liikumisele piiranguid üksnes Saksamaa ja Austria. Nüüdseks on enamik liikmesriike ikkagi tõkked ette pannud,? lisas ta.

Lihtsaima tõkestusabinõuna näeb valitsus töölubade süsteemi jätkamist. See annaks täiendavat aega, et välja töötada uued reeglid enne tööjõu liikumise täielikku vabaks andmist.

Rootsi migratsiooniameti statistika näitab, et aastail 1997?2002 anti välja 120 000 ajutist tööluba, mis teeb umbes 20 000 aastas. Peamised valdkonnad olid ehitus, teenindus, IT ja tervishoid.

Välistööjõu ametliku kasutamise kõrval on Rootsis viimastel aastatel järsult kasvanud varimajanduse osakaal. Küsitluste järgi on Rootsi varimajanduses tööl 650 000?800 000 inimest. Eriti levinud on musta otsa tegemine ehitustel, restoranides, juuksurites.

Peale tööjõuprobleemide pelgab Rootsi salakaubanduse levikut. Narkootikumide, alkoholi ja sigarettide smugeldamine valmistab Rootsile juba praegu peavalu. Rahvusvahelised kuritegelikud rühmitused püüavad kasutada Rootsit transiitmaana. On avastatud, et Eestist ja Venemaalt püütakse toimetada sigarette Rootsi kaudu Suurbritanniasse, kus on kõrge tubakaaktsiis. Suurimad konfiskeeritud partiid olid mullu Venemaalt pärit palgikoormasse peidetud 27 miljonit sigaretti, mille turuväärtus oli ligi 70 miljonit krooni. Eesti tollis avastati septembris 7 miljonit sigaretti, need olid peidetud Eesti kaubalaeva Kapten, mis pidi sõitma Rootsi Köpingi sadamasse.

Vastupidises suunas on rohkem märgata narkootikumide liikumist. Nii on Hollandis ja Belgias valmistatud narkootikume üritatud vedada läbi Rootsi Balti riikidesse ja Venemaale.

Väites, et valitsus pole suutnud kaks aastat tagasi vastu võetud narkovastase võitluse eesmärke täita, nõudis rahvapartei valitsuselt tollile täiendavalt 85 miljoni krooni eraldamist, et see saaks ELi laienemiseks tõhusamalt valmistuda.

Kui mais saab Läänemeri ELi sisemereks, kasvab Rootsi kõrge maksutaseme tõttu alkoholi, sigarettide jm kauba sinna smugeldamise surve veelgi, ütles hiljuti Rootsit külastanud ELi pettustetõrjeameti OLAF juht Franz-Hermann Brüner. Tema sõnul püüab EL smugeldamist igati piirata, kuna ELis müüdavate kaupade tolli- ja käibemaks on ELi eelarve oluline allikas.

Selle aasta algul lõppes Rootsi sissetoodava alkoholi piirangute üleminekuaeg. Erinevalt Soomest, kes märtsis alkoholiaktsiisi alandab, Rootsil seda plaanis pole. On tõenäoline, et kurjategijad püüavad seda ära kasutades toimetada Rootsi mustale turule odavat alkoholi.

Rootsi mineval suunal pole suuri salakaubakoguseid avastatud, kuna eksporti reeglina ei kontrollita, teatas Eesti tolliamet.

Lisaks laevast Kapten avastatud salasigarettidele on leitud ja konfiskeeritud deklareerimata alkohoolseid jooke umbes 100 liitrit kolmelt Rootsi suunduvalt laevalt.

Rootsist tuleval suunal riskikaupade (aktsiisikaubad jms) salakaubavedu avastatud pole. Rootsist saabuva kaubaga seotud rikkumised on olnud tavalise kauba tegelikust väiksema koguse või väärtuse deklareerimine, kuid ka seda pole märkimisväärselt olnud. Narkootikume Rootsist tuleval suunal avastatud pole, samuti pole Rootsis avastatud Eestist tulnud narkootikume.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing