Põhjamaade penid Rapla rõivais

Tiit Reinart 10. veebruar 2004, 00:00

Iira tehase toodangu sihtrühm on koerad, neile valmistatakse kaelarihmu, valjaid, jalutusrihmu, mänguasju, riideid, tosse, susse jms. Üks värskemaid tooteid on talvise külmaga kandmiseks mõeldud fliisist koerasussid. Ettevõttes on valmistatud ka kummikuid, jooksuajapükse ja spetsiaalseid koeravoodeid.

?Riided on mõeldud lühikesekarvalistele ja karvututele koertele külmal ajal selga panemiseks,? tutvustab Jokke Toote juhatuse liige Anne Mändsalu firma toodangut. ?Pikakarvalistele on need head jälle porise ilma puhuks ? kaitsevad selle vastu, et koerad poriga kokku ei saaks ja seda tuppa ei tassiks.? Kummikud on omakorda vajalikud näiteks puhuks, kui koera käpp on katki, siis kaitsevad need jalanõud mustuse ja niiskumise eest.

Jokke Tootes valmistatud koeratarvetel ? riietel, rihmadel, sussidel jne ? on küljes ka helkurid. ?Põhjamaades on pimedat aega ikka üsna pikalt ja sellepärast on helkurid koerte ohutuse jaoks vajalikud,? põhjendab firma omanik Pertti Porkala.

Kõik Iiras valmistatu rändab Soome, kust tuleb ka tooraine, töötatakse välja mudelid ja tehakse ära eeltöö. Põhjanaabrite juures turustatakse ca 40% Jokke Toote toodangust, 60% läheb Rootsi, Norrasse, Taani, Saksamaale, Jaapanisse, Ameerikasse. Kokku tehti läinud aastal lemmikloomatarbeid ligi 90 000 tükki.

Pärast Eesti liitumist ELiga tuuakse Iiras tehtud kaup ka Eesti turule. Nõudlust isegi oleks, ei ole ju riides või sussides koerad Eestis enam mingi haruldus.

Teadaolevalt ei tooda koerte riideid peale Jokke Toote Eestis ükski firma, seni on eestimaised koerad endale riided selga saanud põhiliselt eritellimusel. Või on siis omanikul ise tulnud rõivavalmistajaks hakata.

?Koeraomanikud ikka helistavad meile ja küsivad ? pole ju neid asju kuskilt saada,? kirjeldab olukorda Anne Mändsalu. Kui mure ikka väga suur on, siis on Jokke Tootes ka kohalikele koeraomanikele vastu tuldud.

Samuti ei ole palju sarnaseid lemmikloomakaupu tootvaid ettevõtteid ka Soomes ? Porkala teada vaid mõned. Tegu on suhteliselt spetsiifilise kaubaga, mille tarbijaskond on piiratud, seega tootmismahud väga suured olla ei saa. Näiteks on koera seljakott, mille valmistamise peale ka Jokkes mõeldud on, küllalt populaarne Norras. Aga ka ainult Norras, mujal nende järele nõudlust pole. Kui juba tehakse koertele riideid, siis peaks eksisteerima ka koeramood.

Anne Mändsalu sõnul on koeratarvete praktiline külg siiski esmane. Porkala lisab, et just Põhjamaades ja Saksamaal hinnatakse enim praktilist otstarvet (soojust, veepidavust jne), ent näiteks Ameerikas tahetakse rohkem erinevaid värve või lausa mitmevärvilisi koerariideid. Eks ta suuresti ikka koeraomaniku maitsest ja edevusest sõltub.

?Mõnele inimesele on koer lapse eest,? räägib Porkala, ?nii mõneski peres on nii, et koerale ostetakse paremad tarbed ja söögid kui endale.?

Rahvusvahelistel messidel käies on Porkola näinud õige eripäraseid koeratarbeid. Kui ka Jokke tegi lühikest aega spetsiaalseid koeravoodeid, kus kutsu enda kerra tõmmata saab (tootmisest loobuti liigkõrge transpordikulu pärast), siis messidel on kohatud ka ettevõtteid, kes müüvad koerte vesivoodeid.

Läinudaastasel Pariisi messil pakuti näiteks koeraparfüümi. Põhjamaades on see veel tundmatu kaup, küll aga pidavat olema suhteliselt populaarne Prantsusmaa, Itaalia, Jaapani ning Ameerika koeraomanike seas.

 • Piret Koor, Tiina Toometi kliinik OÜ assistent:
  Minul on kaks lühikesekarvalist hurta ja neile olen ma külmade ilmadega ikka mantlid selga pannud. Põhiliselt ongi riided vajalikud lühikesekarvalistele koertele külmade ilmade puhul. Pikakarvaliste koerte puhul on riided vajalikud jälle karva säästmiseks. Põhiliselt on tegemist siis näitusekoertega ja kuna igasugused teedele puistatavad kemikaalid võivad karva rikkuda, peab neile mantli selga või sussid jalga panema, või ka kõrvakarvade kaitseks mütsid jne. Pole ju mõtet pikakarvalist koera iga päev pesta. Tõukoeri on Eestisse üha rohkem tulnud ja nad vajavad rohkem hoolitsust. Ka kodukoerad või toas peetavad koerad vajavad külma puhul riideid.

Eks päris algusaastatel vaadati riidesse pandud koerte ja nende omanike peale veidi viltuse pilguga, et küll nüüd eputab. Aga nüüdseks on aru saadud, et meil on lihtsalt jahe kliima ja nt soojemalt maalt pärit tõu puhul ei saa teisiti.

Oma koertele olen riided ise valmistanud. Suvel olen neile pannud selga helkurvestid ? ohutuse pärast. Ka väike helkur võib päästa koera elu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:11
  Otsi:

  Ava täpsem otsing