Hansapanga aktsiasse tasub kauaks investeerida

ÄP 13. veebruar 2004, 00:00

Hansapank serveeris eile väikse üllatuse, avaldades oma eelmise aasta majandustulemused ettenähtud kuupäevast varem. Pigem on see hea, kuna kinnihoitud infoga kaasneb alati insai-derluse oht.

Ehkki mõnede analüütikute arvates kasvas Hansapanga kasum oodatust vähem ? kasv oli aastaga 9% 2,048 miljardi kroonini ?, soovitab Äripäev Hansapanga aktsiat (juurde) osta. Põhjendame.

Eelmine aasta oli laenude intressimäära põhja-aasta. Langesid nii eluasemelaenude aluseks olev euribor ise kui pankade kehtestatud marginaal, mis pannakse euriborile otsa. Sellega vähenes panga intressitulu uue väljaantud laenu pealt. Senised laenukliendid esitasid avaldusi intressimäära alandamiseks, tõenäoliselt neist paljud ka rahuldati.

Intressisõja algatas Eestis Nordea Pank ? broneerige endale eluasemelaen 3,95 protsendiga, aega on emadepäevani, mäletate? Kliendile tõeliselt soodsate laenuintresside taustal on Hansapanga aastatulemus parem saavutus, kui võiks välja lugeda formaalsest numbrite võrdlemisest. Kui euribor peaks hakkama tõusma ? laenukliendina keegi seda muidugi ei soovi ?, kasvaks panga kasum hüppeliselt. Sellel põhinebki meie investor-soovitus Hansapanga aktsiat osta.

Ei saa välistada, et aktsia hind ei tõuse kohe, sest analüütikud siin- ja sealpool piiri ootasid ehk mõnevõrra kiiremat kasvu. Kuid milline eesti aktsia sobiks paremini näiteks 30?40aastase perspektiiviga pensionifondi portfellidesse?

Kindlasti tekib mõttes vastuväide, et kas euribori tõus ikka keerab kasumikraanid valla. Pank rahastab end samuti euribori baasil, mistõttu sissetulev raha läheb ka kallimaks, millega vahe justkui ei muutuks.

Kuid pank ei väljasta laene üksnes euro-rahast, vaid ka kroonihoiuste, sealhulgas jooksvate hoiuste arvel. Ent jooksvale hoiusele Hansapank praktiliselt enam intressi ei maksa, kui mitte pidada selleks 0,2% tingimusel, et kuu keskmine kontojääk on üle 5000 krooni. Ega teisteski Eesti kommertspankades lugu muudmoodi pole, seega on jooksva hoiuse arvel välja antud laen puhas raha.

Kuni kuuekuuliste tähtajaliste kroonihoiuste intressimäärad jäävad 6-kuu euriborile samuti alla, seega on siingi peidus väike lisamarginaal panga kasuks. Rusikareegel on see, et üldise intressitaseme tõus mõjub panga kasumlikkusele hästi. Samas annab laenutegevus ühe kommertspanga tuludest põhilise osa.

Hansapank tegutseb ka Lätis ja Leedus pangana, Venemaal ning Ukrainas liisingufirmana. Sealsed tulemused on Eestis saavutatule seni alla jäänud, nii bilansimahtudes ja veel enam kasumites. Ometi on kõik need naaberturud Eesti omast suurema potentsiaaliga, mistõttu näeme me seal ehk suuremaid kasvuvõimalusi kui Eesti sees.

Aasta 2003 oli terava konkurentsi aasta panganduses, lausa laenusõja aasta; seda arvesse võttes on Hansapanga tulemused igati korralikud ja meie arvates jätkusuutlikud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing