Uus vabrik suurendab Bastioni käivet

Inno Tähismaa 08. märts 2004, 00:00

?Käive kasvab tänavu 20 miljoni kroonini,? ütles Bastoni juht Indrek Stahl. See tähendab käibe kasvu kolmandiku võrra. ?Juba sügiseks kasvas tellimuste osakaal üle 30 protsendi,? lisas Stahl.

Käibe tõusu annab sünergia tootmise kokku kolimisest Tallinnas Telliskivi tänaval aasta algul valminud uude 3000 ruutmeetri suurusesse tootmishoonesse. Uus hoone läks maksma ligi 15 miljonit krooni, sellest pool on laenuraha. Enne seda käis tootmine paralleelselt Rakveres ja Tallinnas väiksematel pindadel.

?Arvasin, et kui viin tootmise maale, siis on see odavam,? tähendas Stahl, ?aga tegelikult läks see kallimaks, kuna sõitmist oli rohkem ja häid töötajaid oli raske leida.?

Uue tootmishoone sai Bastion valmis poole aastaga. Möödunud aasta juulis osteti vana tööstushoone, mis aastavahetuseks sai uue väljanägemise. Tootmisüksuses töötab nüüd 60?70 inimest. Enne seda oli 40 töötajat Rakveres, kuhu nüüd on neid alles jäänud 15. Rakvere tehasehoone on kavas maha müüa.

Bastionil on praegu Eestis 5 poodi. Täiendav pood peaks tänavu avatama uues Viru Keskuses. Lisaks lähevad Bastioni tooted müügile Riiga ja läbi vahendajate Skandinaaviasse. Bastioni tooteid müüakse ka Jaapanis, ?veitsis ja Inglismaal.

Stahl peab rõivatootmise võtmeküsimuseks disaini. Tema sõnul ei leia Eestis moekunstnikke, kes oleksid kursis tootmisega. Tootmine on tema sõnul keerukas protsess, mis hõlmab mitmeid nüansse, nagu näiteks kangad, lõiked ja riide kukkuvus. ?Kui peaksin uuesti otsast alustama, siis ma õmblustootmist ei teeks,? tunnistas ta.

Sarnaselt Bastioniga tegutseb edukalt teine väiksem Eesti rõivatootja OÜ Zik-Zak, mis turustab tooteid Ivo Nikkolo kaubamärgi all. Ettevõtte juht Aave Volmer ütles möödunud aasta kohta, et müük kasvas ligi kümnendiku. Ettevõte teenis möödunud aastal 24,5 mln kroonise käibe juures paarsada tuhat krooni kasumit. Tänavu peaks tänu Taani ja Norra turule laienemiselt tulema samaväärne käibe kasv kui mullu.

Konkureeriva rõivatootja ASi Klementi juht Toomas Leis tunnustab Bastioni edu, ent märgib samas, et ka Baltika või Klementi teeniks kasumit, kui end koomale tõmbaks. ?Bastioni ega Nikkolo ambitsioon ei kannata laienemist või kasvu,? ütles Leis, ?need on rohkem one man show?d, kus hobi ja töö on kombineeritud.?

Bastion alustas 1987. aastal Stahli juhtimisel ühe esimese eraettevõttena endises NLis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing