Jäätmekäitlus meelitab turule uusi tulijaid

Andres Kärssin 11. märts 2004, 00:00

Sügiseks muudab metallikäitleja EMEX oma nime omaniku järgi Kuusakoskiks seoses kontserni strateegilise otsusega laiendada Läänemere-äärsetes riikides tegevust uutesse valdkondadesse. EMEXi juhatuse esimees Ilmar Jõgi põhjendas muutuse ajastust ka euroliidu regulatsioonide kehtima hakkamisega nii vanade autode kui ka olmeelektroonika käitlemise osas.

?Meie jaoks tähendab see seda, et tuleb palju business to business-lepinguid juurde,? ütles Jõgi. ?Kliendid on edaspidi eelkõige ettevõtted, kel on palju ühte liiki pakendimaterjali, tooteid, mida tuleb hävitada või töödelda, või need, kel on palju ühte liiki tootmisjäätmeid,? märkis ta, lisades, et kogupaketi sees on ka olmejäätmete osa, mis kaetakse allhankega.

Suurimateks konkurentideks hindas Jõgi samuti universaalteenust pakkuvad Cleanaway ja Ragn-Sellsi.

?Peale selle on piiri taga ootamas paar ettevõtet ? Soomest Lassila & Tikanoja on ning Rootsist ilmselt Stena,? ütles Jõgi. ?Kõigil neil on tahtmine siia tulla, kas siis lootusega laieneda Venemaa piirist üle või siis seda serva enda kätte võtta.? Jõgi sõnul on tegemist väga tõsiselt võetavate konkurentidega.

Jõgi sõnul suureneb jäätmekäitluse rahaline maht, isegi siis kui tonnide maht jääb samaks. ?Uutest direktiividest tulenevalt tõuseb maksujõuline nõudlus,? tõdes ta. ?Selle aasta lõpuks on turu rahaline maht 1,5?2 miljardit krooni.? See oleks kuni kahekordne kasv võrreldes praegusega.

Ragn-Sellsi arendusdirektori Agu Remmelga sõnul on mahud mõnevõrra kasvamas eurodirektiivide rakendumise tõttu, kuid tootjavastutuse süsteem ehk maksmine oma toodete käitlemise eest peab alles rakenduma.

Remmelg ei välistanud uute konkurentide saabumist, lausudes samas, et võrreldes teiste Balti riikidega on Eesti turg kõige rohkem arenenud ja siinsed suuremad tegija on tugevad. EMEXi pärusmaaks on Remmelga sõnul seni olnud 99 protsendi ulatuses metallijäätmed, mille käitlemise osas erinevalt teistest jäätmetest ei tule peale maksta.

Ragn-Sellsi kohta ütles Remmelg, et ühtse ettevõttena on kogu Eesti territooriumit teenindatud juba mitu aastat ning samuti pakutakse komplekslahendusi kõikide jäätmeliikide lõikes.

Juhi välislähetuse tõttu Cleanaway oma plaane ja olukorda siinsel jäätmekäitlusturul eile ei kommenteerinud. Samas viitas mullu sügisel ametisse asunud Cleanaway Baltimaade ettevõtete juht Ciprian Lopata toonases pressiteates, et eesmärk on positsiooni tugevdamine ja ELi võimaluste ärakasutamine. Ka Cleanaway rõhub terviklahenduste pakkumisele jäätmekäitluse ja puhastusteenuste osas.

 • Lassila & Tikanoja, Soome:
  Lassila & Tikanoja (L & T) asepresident Martin Forss pidas enneaegseteks küsimusi kas, millal ja kuidas ettevõte Eesti turule laieneb.

?Oleme avalik ettevõte ja kui midagi toimub, siis teatame sellest börsile,? lausus Forss. Ta lisas samas, et L & T on eelmise aasta sügisest esindatud Lätis ning Balti turgu vaadatakse ühe turuna.

Mulluses aastaülevaates määratleb L & T oma tegevuspiirkonnana Läänemerd ümbritsevaid riike, kus pikaajalises perspektiivis tahetakse saada teatud regioonides üheks kahest suurimast teenusepakkujast. L & T viitab kiirelt kasvavale turule Balti riikides ja Venemaal.

L & T eelmise aasta netokäive oli 4,8 miljardit krooni ja tegevuskasum 559 miljonit krooni.

 • Stena Metall Group, Rootsi:
  Perefirma Stena Metall Group (SMG) nimetab end Põhjala juhtivaks jäätmekäitluse ja keskkonnateenustega tegelevaks grupiks ning tegutseb Rootsis, Norras, Taanis, Venemaal, Soomes, Poolas ja USAs. Varem rohkem tuntud metallikäitlejana.

?Hetkel pole meil Eestis mingit tegevust toimunud,? ütles SMG pressiesindaja Ninnie von Mentzer. ?Otsime huvitavaid projekte, Eestis neid praegu pole,? rääkis ta tulevikuplaanidest.

SMG käive majandusaastal 2002/2003 oli 27,2 miljardit krooni ja netokasum 123 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing