Viljandlane täidab oksaaugud

Väinu Rozental 11. märts 2004, 00:00

Aastaid treialina töötanud Tamm on kõik tootmisseadmed ise välja mõelnud ja valmis ehitanud. Ka tehnoloogia ? kasutada metsa all vedelevaid männi- ja kuuseoksi ehk laasimisjäätmeid ? on ainulaadne. Oksast lõigatud puupunnil on ilusti näha looduslik puusäsi.

Aastas freesivad Aleksander Tammele ja tema tütrele Jaanika Tammele kuuluva perefirma OÜ Knot viis töölist üle kahe miljoni oksakorgi. Kogu toodangu müüb perefirma Viljandis asuvale okaspuuplaadi tootjale, Saksa kapitalil põhinevale ASile Dold Puidutööstus, mis lapib korkidega liimpuitplaadis tekkivaid oksaauke.

Aleksander Tamme sõnul hakkas ta oksakorkidega jändama seitse aastat tagasi. ?Parandasin parasjagu üht Dold Puidutööstuse masinat, kui direktor tuli ja küsis, kas me ei saaks puidukorke, mida seni oli Austriast sisse ostetud, kohapeal valmistada,? meenutab töötunkedes Tamm oma eramu elutoas istudes ja pingsalt keldriruumist kostvat masinate undamist kuulates. ?Nii ta läks ? algul tegutsesin korke vorpides FIEna ja nüüd on asi kasvanud firmaks.?

Tamm tunnistab, et toodangu mahtu enam oluliselt tõsta ei saa, sest keldris pole ruumi laienduseks. ?Samas on see perefirma jaoks just paras tegelemine ning oma majast tootmist välja kolida ma ka ei taha,? räägib Tamm. Tamme oma kätega ehitatud sakiline eramu on korduvalt pälvinud koduajakirjade huvi. Nimelt on majal kokku 28 nurka ning ükski siseruum pole neljakandilise kujuga.

Tamme andmeil on ta kõikidele tootmisnõuetele vastavate ruumide väljaehitamiseks keldris ning seadmete konstrueerimiseks investeerinud kokku umbes 60 000 krooni. ?Oma töötunde ma muidugi kokku lugeda ei oska,? lisab Tamm.

Lisaks tegeleb Tamm ka rauatööga, valmistades ühele Soome betoonifirmale metallist tugevdusdetaile. ?Vaid ühele suurtellijale puitkorkide vorpimine on teatud mõttes riskantne,? lausub Tamm. ?Internetireklaamist hoolimata on puitkorkide vastu veel huvi tundnud vaid üksikud aiamööbli ja puittreppide tootjad.?

OÜ Knot eelmise aasta käive oli 600 000 krooni ning kasumit teenis firma 100 000 krooni. Kolmveerandi käibest andsid puitkorgid ning neljandiku metallitooted.

?Kasutame puitplaaditootmisel oksast freesitud puitkorke, sest need säilitavad oksa struktuuri ja on looduslähedasemad,? põhjendab Dold Puidutööstuse tootmisjuht Toomas Sikk OÜ Knot toodangu vajalikkust. ?Auk plaadis on ju oksast tekkinud ja kõige õigem on see ka oksaga täita.?

Teised suuremad liimpuitplaaditootjad täidavad oksaauke pahtlit või püüavad kasutada vaid oksavaba tooret.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing