Kontrollerid suhtlevad masinatega

Tiit Reinart 16. märts 2004, 00:00

Oskando loodi 1995. aastal ja tegevust alustati pangaterminalide tarkvara arendusega. Edaspidi hakati koostöös EMTga tegelema mitmesuguste mobiilsidelahendustega. Esimene idee oli Coca-Cola automaatidesse paigaldatud GSM-kontroller, mis helistamise peale soovijale joogi kätte andis.

Sealt mõeldi edasi ja jõuti MobiKITini ? autokontrollerini, mis aitab valvata auto mitmete funktsioonide ja ka asukoha üle. Sellega saab SMSi teel sisse lülitada ka näiteks eelsoojendust. Seadmest on olnud väga huvitatud transpordifirmad ? näiteks Rootsi firmad, kes ilma MobiKITita ei julge oma autosid Venemaale lasta.

Praegu on tootmises kaks autokontrolleri mudelit, lisaks tehakse kodukontrollereid. Samuti on välja töötatud kontroller paatidele. Automaadikontroller on kohandatud ka väravate-uste avamiseks ja sulgemiseks. Möödunud aastal tuldi välja personaalse turvaseadmega PSD ehk maakeeli turvatelefoniga, mis töötab GSM-võrgus ja mida saab sõltuvalt re?iimist kasutada kas piiratud võimalustega telefonina või personaalse turvaseadmena. See toode on mõeldud eelkõige vanuritele või puuetega inimestele. Põhimõtteliselt ka lastele, ent Oskando juhatuse esimees Jaan Jagomägi jääb siin veidi skeptiliseks. Hind on paraku kõrgem kui tavalisel mobiiltelefonil ? Oskando PSD väljamüügihind on ca 3000 kr. Kokku on Oskandol, kui ühekordsed projektid välja jätta, tootmises 6?7 toodet.

Oskando põhilised koostööpartnerid on Eestis EMT ja Falck. ?Eesti turg on meie jaoks väike,? möönab Jagomägi. ?Eestisse teeme rohkem ühekordseid ja spetsiaalseid projekte, nagu kaasaegsed piletisüsteemid ühistranspordis, ja tarkvaralahenduste projekte.? Ka mobiilse parkimise kontseptsioon on tegelikult Oskandos välja mõeldud ? koostöös EMTga.

Suurimaks õnnestumiseks peab Jagomägi just autokontrollereid, mis on suhteliselt hästi läinud Eestis, Lätis, Leedus ja Venemaal, sisse on see end söömas ka Põhjamaade turule. ?Hea stabiilne toode,? iseloomustab Jagomägi. Tõsi, möödunud aastal tuli Leedus mõningane tagasilöök. Kui varem oli kohustuslik koos kaskokindlustusega see seade peale panna, siis Jagomäeni jõudnud info järgi pärast mullust seadusemuudatust see nii ei ole.

Lääne-Euroopas on populaarsust kogumas väravakontroller. Kodukontrollerit on seni enim Norrasse müüdud. ?PSD kohta on täna veel vara öelda, kas see on õnnestumine või mitte,? nendib Jagomägi. ?Ei ole veel oluliselt jõudnud levima hakata.? Plaanitud on teha koostööd turismifirmadega, et anda need seadmed siinoleku ajaks turistidele. Ent taas on küsimus Eesti turu väiksuses ja sellist seadet ainult Eesti turule toota on suhteliselt mõttetu. Mõningast huvi on PSDde vastu ilmutatud Kanadast ? juveeliärimeestele turvaseadmeks.

  • Jaan Jagomägi, Oskando juhatuse esimees:
    Siiani on kliendid ise tee Oskandoni leidnud. Suhteliselt lühikest aega firmat vedanud Jagomäe sõnul oli ta algul päris üllatunud. ?Praktiliselt iga nädal keegi leiab meid üles ja küsib, mis hinnad on ja mis tingimustel saab,? räägib ta. ?Kusjuures me mingit suurt reklaami pole teinud ? vaid veebilehekülg ja mõni rahvusvaheline kataloog.?

Omajagu keeruline on hinnata iga edasimüüja usaldusväärsust ? tuleb ta vaid üht diili tegema või saab temast pikaajaline partner. Müügitööd peabki Jagomägi valdkonnaks, mis Oskandos veel arendamist tahab.

Seni on ettevõttes, kus kõik tehnilise taustaga inimesed, pearõhk olnud tootearendusel, müük on n-ö iseenesest läinud. Müügivõrk pole jõudnud tormilisele tootearendusele järele kasvada.

?Probleem on selles, et näiteks PSDd pole võimalik müüa sama edasimüügivõrgu kaudu, kus müüakse autokontrollereid,? ütleb Jagomägi. ?Uute edasimüüjate otsimine võtab aasta või kaks aega ning selle aja peale on toode juba mõnevõrra vananenud.?

  • Kuno Peek, EMT arendusjuht:
    Oskandoga seob EMTd koostöö alates 2000. a, kui ühistööna valmisid esimesed GSM-võrgus toimivad ja mobiilset positsioneerimist (MPS) ning satelliitpositsioneerimist (GPS) võimaldavad autokontrollerid. Edasi viis koostöö turuküpsete kommertslahendusteni. 2001 valmis nelja osapoole ? EMT, Falck Eesti, Oskando, Regio ? ühistööna EMT telemaatikateenus MobiKIT ja teenus Falck Autovalve, mis tänaseks turvavad ca 140 mln krooni väärtuses ?liikuvat vara?.

2002. a tõi koostöösse Oskandoga uued suunad ja partnerid siirdusid m-kaubanduse turule ? teetähiseks Tartu m-pileti pilootprojekt firmaga Connex, millest on tänaseks välja kasvanud ID-kaardil põhinev Tallinna elektroonne ühistranspordi piletisüsteem. Oskando on EMT-le olnud alltöövõtja eeskätt kontrollerite valdkonnas (MobiKIT, JahtKIT, ID-pileti kontrollterminalid jne), samas teinud ka palju erinevaid tarkvaraarendusi. Koostöö Oskandoga on sujunud hästi, firma on väga innovatiivne, meeskond kliendisõbralik ja äärmiselt kõrge töövõimega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing