Paarismaja pakub mugavat alternatiivi eramule

Rauni Tillisoo 22. märts 2004, 00:00

Peamiselt kerkib paarismajasid uutesse elamurajoonidesse ja piirkondadesse, kus näiteks valla üldplaneering näeb ette suuremaid krunte, mis võivad sageli aga just oma suuruse ning hinnataseme tõttu tihti üle jõu käia.

Vaadeldes teisalt ridaelamuid, siis nende ehitamiseks vajalikku detailplaneeringut on arendajal tihti raske saavutada, samas paarismaja ehitamine elamukrundile ei nõua eraldi regulatsiooni.

Loomulikult peab siinkohal ehitis vastama planeeringuga kehtestatud mahtudele ning nõuetele.

Paarismaja valitakse sageli oma perele põhjusel, et kaks põlvkonda saaks üheskoos olla, kuid samas poleks elamine ka päris ühine. See on tõeliselt mugav lahendus näiteks noorele perele, kes saab reisile minnes või suurema töökoormuse korral oma pisipere vanavanemate hoolde jätta.

Arvestatav tegur paarismaja kasuks otsustades on kindlasti ka finantspool. Krundi hind, mis paarismaja puhul kahe leibkonna vahel võrdselt jaotub, annab kogu uue kodu eelarvele olulise eelise võrreldes näiteks päris oma maja ehitamisega, kus krundi hind moodustab olulise osa eramu maksumusest. Siiski säilib paarismaja puhul piisavalt privaatsust, avarust ning aiapinda.

Paarismaja peamised eelised eramuga võrreldes on eelkõige madalam hinnatase, ökonoomsus, küllalt suur ja privaatne aed ning turvalisus, mida pakub olemasolev naabrivalve. Lisaks on just uutes elamupiirkondades asuvate paarismajade eeliseks see, et sageli on võimalik soetada endale uus kodu vähese mure ja asjaajamiseta.

Võrreldes eramuga, kus ise ehitustegevust algusest lõpuni vedada tuleb, on arendaja tihti alustanud paarismaja ehitust enne, kui konkreetne klient ehituslepingu sõlmib, mis tähendab seda, et kõik projekteerimisega, kooskõlastamisega, eelarve koostamisega jms seotud asjaajamised on juba eelnevalt korda aetud.

Samas on kliendil projekti varajases staadiumis piisavalt vabadust, et kodu oma käe järgi kujundada, kuna ruumilahendust ja viimistlust on ehituse käigus võimalik vastavalt soovile muuta.

Hea näide on hetkel Merivälja 2 projekti raames valmivad paariselamud. 202 krundiga Merivälja 2 uuselamurajoon asub Merivälja tee ja Randvere tee vahelisel alal. Kolm paarismaja valmivad paralleelselt, praeguseks on põhikonstruktsioonid olemas ning ?karp kinni?, mis annabki kliendile võimaluse asuda kodu ise oma käe järgi kujundama. Võimalik on teha kõikvõimalikke muudatusi nii ruumiplaneeringus kui ka sisetöödel kasutatavate materjalide valikus.

Paarismaja kasuks räägib eelkõige krundi madal hind, turvalisus ning piisav privaatsus ning aiapind. Samuti on oluliseks märksõnaks ökonoomsus, sest näiteks küttekuludes on tuntav sääst. Paarismajadel on üldjuhul ka auto hoidmise võimalus.

Seega on paarismaja kasuks otsustamine igati mõistlik, sest tegemist on olulise võiduga nii raha, turvalisuse kui ka privaatsuse aspektist lähtuvalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing