Hävitajad linna kohal

Andrus Karnau 06. aprill 2004, 00:00

Laupäeva pärastlõunal pakkus Tallinna vabaduse väljak lõbusat vaatepilti, mistõttu kaht Belgia hävitajat märgati väljaku kohal alles siis, kui nende mootorimüra tänavakärast ja telgimelust üle kostis ja lennukid lahe poole kaugenesid. Hiigeltelgis esines piirivalve bigband. Meie Mees pakkis asju lahti, valmistudes lavale minema. Supisaba lookles pea poole väljaku pikkuselt. Lapsi rõõmustasid tumerohelised autod, miinipilduja ja suurtükid.

Hävitajaid on varemgi nähtud. Poisikesepõlves oli üsna tavaline, et Ungru lennuväljalt pärit hävitajad kahe- ja mõnikord neljakaupa taevas mürisesid. 80ndail räägiti külapoe juures vorstifurgooni oodates üsna tihti alla kukkunud Vene lennukeist. Nende juttude kangelane oli enamasti tark külamees, kes oskas lennuki küljest enne tiblade tulekut ära keerata kullast vidinad.

Enne NATO lennukeid oli Vabaduse väljaku relvanäitus lõbus ajaviide. Üks sõdur seletas lahkelt näitusele toodud haubitsa kohta, et sellest ei ole Eestis kordagi tulistatud. Pole sobivat polügooni. 20kilomeetrise laskekaugusega relv toetaks sõjas jalaväe rünnakuid. Sõdur koos kaaslastega käib taolistest laskmas Soome polügoonidel. Tema jutt vastas ettekujutusele Eesti sõjaväest ? üks vahva koht, kus mundrites mehed toredate kannidega mängivad.

Poisikesepõlve hirm soldatite, mürisevate lennukite ja presentkatetega veoautode ees pääses uuesti valla. Sõduri töö on sõdimine. Meie oma väge ega meie liitlaste väge ei ole põhjust karta, aga kui sõdurid on kohal, siis on ka sõda varsti algamas. Me oleme nüüd sõjas, oli mõne sekundi kestnud ülelennu sõnum.

Sõda tähendab suuri võite ja valusaid kaotusi. Eestlastele enamasti küll vaid viimast. Meie kuulsusrikkamas sõjas, Vabadussõjas, oli Peterburi käega katsuda, aga lõpuks tuli võidelda iga jalatäie eest Narva jõel. Riia võeti ära, aga kokkuvõttes tuli poolest Valgast loobuda. Tsivilistile toob sõda vaid viletsust ja leina.

Maailma võib vaadata ka nii, et selgelt piiri rahu ja sõja vahel ei olegi. Tahad rahu, valmistu sõjaks! Eesti iseseisvus on selles kontekstis vaid vaherahu. Tartu rahuleping osutus 19aastaseks vaherahuks. Islamiterroristide sihtmärgiks kõlbab Eestigi. Me oleme Iraagis. Eesti sõdurite vapruse eest kättemaksuks võivad selle suve laulupeol pommid plahvatada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing