Soome maksureform firmajuhtide arvates ettevõtlust ei edenda

Tõnis Arnover 16. aprill 2004, 00:00

Soome valitsus on otsustanud alates tuleva aasta algusest alandada ettevõtte tulumaksu 29 protsendilt 26-le ning kapitalimaksu 28 protsendile, seejuures karmistub dividendide maksustamine.

Soome keskkaubanduskoja korraldatud 200 firmajuhi värskest küsitlusest ilmneb, et ehkki maksureform toob ettevõtjatele ja firmadele ligi 8 miljardi krooni suuruse maksukergenduse, eelistaks tervelt 80% firmajuhtidest endise maksusüsteemi säilimist. Eriti rahulolematud on väikeste ja keskmiste firmade juhid.

Keskkaubanduskoja asetegevdirektori Pauli K. Mattila sõnul on ettevõtjate sõnum valitsusele selge ning tema arvates oleks valitsusel üsna väikeste parandustega võimalik ja vajalik muuta maksureform ettevõtjatele vastuvõetavamaks.

Veidi üle poole küsitletud firmajuhtidest on uue ettevõtte tulumaksu tasemega rahul, kuid umbes 40% peab seda endiselt liiga kõrgeks. Kapitalimaksu tase on liiga kõrge 60% vastanute meelest. Enamiku firmajuhtide arvates nullib maksureformi kõik head küljed ära aga dividendide suurem maksustamine. Samuti ei ole nad rahul, et valitsus ei nõustunud vastu oma lubadusi üksikisiku tulumaksu kõrgeimat määra alandama. Praegu on kõrgeim tulumaksumäär 34%, mida tuleb maksta alates 873 270 krooni suurusest aastasissetulekust.

?Maksureform ei edenda ei ettevõtlusvaimu ega suurenda hõivet, nagu valitsus loodab,? ütleb Pauli Mattila.

Keskkaubanduskoja juht soovitab dividendide maksustamisel alandada maksustatavat osa valitsuse soovitatud 70 protsendilt 50-le ning kaotada üksikisiku tulumaksu kõrgeim maksumäär ja omandimaks, mis on 0,9%.

Ettevõtjate rahulolematust maksureformiga näitas juba veebruaris Soome tööstuse ja tööandjate liidu tehtud analoogne küsitlus, seega on valitsus sattunud ettevõtjate surve alla. Kuna maksuseaduse jõustumiseni on aega, siis jõuaks valitsus sinna veel parandusi teha. Igatahes on kaubandus- ja tööstusminister Mauri Pekkarinen teinud hiljuti vihje, nagu oleks valitsusel midagi plaanis.

Soome valitsusel on mitu põhjust ettevõtjate arvamust tähelepanelikult kuulda võtta, eriti seoses peatse ELi laienemisega ja Hiina mõjuga.

Kartustest annab tunnistust kaubandus- ja tööstusminister Mauri Pekkarineni loodud mitteametlik töörühm, mille ülesanne on ergutada välisinvesteeringuid Soome. Kauppalehti andmeil läheb Soomest praegu välja umbes kaks korda rohkem investeeringuid, kui sisse tuleb.

Vaatamata majanduse elavnemisele ennustab majandusuurimiskeskus ETLA tänavu investeeringutele nullkasvu. Teadur Hannu Kasela nimetab selle peamiseks põhjuseks just kõrget maksutaset. Osa sektorites jätkavad firmad tootmise kolimist odavama tööjõuga riikidesse. Näiteks hiljuti teatas Elcoteq, kelle palgal on Eestis 2000 inimest, Espoos 170 töötajaga tehase sulgemisest ja tootmise Eestisse üleviimisest.

ETLA andmeil on kuni kolmandik firmadest kaalunud osa tegevuse üleviimist ELi uutesse liikmesriikidesse, seal juba tegutsevatest firmadest plaanib tervelt 80% tegevust laiendada.

Pole välistatud, et tootmise järel jõuab kolimise järg ka peakontorite kätte.

Pakendifirma Huhtamäki tegevdirektor Timo Peltola ütles hiljuti dramaatiliselt Taloussanomatele: ?On oht, et siia ei jää kedagi, sest Soome maksustaja ei soovi firmadele appi tulla.? Huhtamäki kaalub tõsiselt peakontori viimist Amsterdami.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing