Tallinna uute korterite turg Riiast ette jõudnud

Kadri Lindpere 19. aprill 2004, 00:00

Arendustegevus nii Tallinna kui ka Riia uute korterite turul on vägagi hoogne. Üldiselt on peamised suunad sektoris sarnased, küll on Tallinn mõnevõrra edasiarenenum piirkondade, stabiilse nõudluse ja hindade osas. Vaadelda tuleks erinevaid tegureid, mis on uute korterite turul nii Tallinnas kui ka Riias märgatavad.

Tallinna uute ja renoveeritud korterite turg on viimase viie aasta jooksul arenenud väga kiires tempos. 2003. aastal müüdi uusi kortereid rekordiliselt umbes 1750 jagu. Riias on uute korterite turg aktiviseerunud peamiselt paari viimase aasta jooksul ning on veel mõnevõrra arenemisjärgus: eelmisel aastal realiseeriti umbes 700 uut korterit, mis ? arvestades kahe linna mastaape ?, järgnevatel aastatel tuntavalt kasvupotentsiaalile viitab.

Sarnasusena peab nimetama uute korterite osakaalu kogu linna elamufondis, mis mõlema puhul jääb vaid mõne protsendi piiresse. Samuti iseloomustab püsivat nõudlust mõlemas linnas asjaolu, et üldiselt on valdav enamik kortereid müüdud enne hoone täielikku valmimist. Nõudluse jätkuva kasvu tingivad samuti kui Tallinnas pankade soodsad laenutingimused, inimeste teadlikkus pakutavatest võimalustest ning elatustaseme kerkimine.

Põhiline erinevus kõnealuses kinnisvarasektoris on peale korterite kogumahu ? mis parasjagu Tallinnas ligikaudu poole võrra kõrgem ? siseviimistluse tase, mida pakutakse.

Tallinnas sisaldub suurema jao projektide müügihinnas ka siseviimistlus, kusjuures arendaja pakub isegi erinevaid pakette, mille hulgast saab endale sobiliku valida. Riias seevastu pole siseviimistlust hinna sees ning korterid müüakse karbina. Seega sõltub vastavate hinnatasemete võrdlus sellest üsna palju. Tallinnas on nõudlus suurim hinnatasemel 12 000? 16 000 kr/m², Riias jääb see vahemiku 9000?12 000 kr/m² ümber.

Üldise hinnatõusu taustal hakatakse uusi odavama hinnaklassiga korterelamuid rohkem rajama Tallinna äärelinnadesse ja lähipiirkonda, seega väheneb tulevikus järk-järgult seni domineerinud kesklinna osakaal. Sama saab öelda ka Riia kohta, kus kesklinna kõrge hinnatase ning vabade kruntide väike osakaal on tinginud samuti arendustegevuse koondumise linna äärealadele ning nn mikrorajoonidesse.

Enamjaolt võib siiski Riia ja Tallinna uute korterite turgu võrreldes leida palju sarnasusi ? seda nii ostjaskonna, turgu mõjutavate tegurite, piirkondade kui ka ostjate pinnavahemiku- ja hinnataseme-eelistustes. Teisalt on Riia turg veel mõnevõrra arenemisjärgus ning pakub Tallinnaga võrreldes rohkem potentsiaali arendustegevuse hoogustumiseks. Erinevuste kohta võib öelda, et peamiselt on need tingitud kohaliku turu spetsiifikast ja kultuurist, seega elanikkonna eelistustest, millest arendaja oma tegevuses peab lähtuma.

Tallinna Mäevärava maja
koos siseviimistlusega

- kolmetoaline (75,2 m2): 1 069 000 kr
- kahetoaline (53 m2): ca 740 000 kr
- korterite koguarv: 92
- korruseid: 8
- 14 000 kr/m2 koos viimistlusega
Allikas: Arco Vara

Riia kortermaja
ilma siseviimistluseta

- korterite koguarv: 58
- korruseid: 5 + mansardkorrus
- kahetoaline korter (45,3 m2): 434 880 krooni
- kolmetoaline korter (62,3 m2): 598 000 krooni
- 9600 kr/m2 ilma siseviimistluseta
Allikas: Arco Vara

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing