Käibemaksukohustuslase numbrit saab kontrollida

Tiina Hansen 23. aprill 2004, 00:00

Nii kauba ühendusesisese käibe korral kui ka teenuse osutamisel teise liikmesriigi maksukohustuslasele tuleb arvele märkida kauba või teenuse saaja maksukohustuslasena registreerimise number (KMKR number). See on oluline seetõttu, et Eesti maksukohustuslane saaks kauba ühendusesisesel võõrandamisel või teatud teenuse osutamisel rakendada 0% käibemaksumäära.

Ja vastupidi, kui Eesti maksukohustuslane soetab kaupa või saab teenust teise liikmesriigi maksukohustuslaselt, tuleb äripartnerile anda oma KMKR number. Kuna Eestis kehtiv KMKR numbri struktuur ? EE999999999 ? vastab Euroopa Liidu nõuetele, jäävad KMKR numbrid samaks ka pärast 1. maid.

Käibemaksuseaduse kohaselt märgitakse arvele kauba soetaja või teenuse saaja KMKR number juhul, kui tal tekib maksukohustus kauba soetamisel või teenuse saamisel. Seega ei tule siseriikliku käibe korral ostja KMKR numbrit arvele märkida, kuna siseriikliku käibe korral on maksukohustus kauba võõrandajal või teenuse osutajal.

0% käibemaksumäära rakendamiseks võimaldab maksu- ja tolliamet maksukohustuslasel kontrollida isikute KMKR numbreid.

KMKR numbreid tuleks kontrollida enne arve väljastamist kliendile. Mugavaim, kiireim ja lihtsaim moodus numbri kontrollimiseks on arvutikasutajaile kindlasti internet: www.ma.ee on võimalik kontrollida liikmesriikide KMKR numbreid reaalajas ühe numbri kaupa. Mitut numbrit saavad üheaegselt kontrollida e-maksuameti kasutajad e-maksuametis.

Kui eelpool mainitud võimalused ei ole kättesaadavad või ei sobi muul põhjusel, saab KMKR numbrit kontrollida ka e-posti (vatnumber@ma.ee), faksi või kirja teel, piirkondlike maksukeskuste teenindusbüroodest ning alates 1. maist lühinumbril 1811.

Kõikide päringuviiside puhul saab enamiku riikide osas jaatava või eitava vastuse. Juhul kui vastus on eitav, tuleks kliendiga, kellele arvet hakatakse väljastama, ühendust võtta ja kontrollida numbrit.

Viga võib sageli peituda lihtsalt teadmatuses, millisest numbrist tehingupartnerit teavitada.

MTA koduleheküljelt www.ma.ee leiab kõikide liikmesriikide numbrite formaadid ning KMKR numbri võõrkeelsed vasted.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:23
Otsi:

Ava täpsem otsing