Muutuv seadus

ÄP 30. aprill 2004, 00:00

- Alles jääb kauba eksport ja import ainult nn kolmandate riikidega. Impordil tuleb käibemaks tasuda tollile ja pärast tasumist taotleda tagasi käibedeklaratsiooni kaudu. Ühendusesisese soetuse puhul tuleb käibemaks tasaarvestada sama kuu käibedeklaratsioonis. Kauba ühendusesisene käive on 0% määraga.

- Tulevad mõisted, nagu paigaldatav ja kokkupandav kaup ja kauba kaugmüük.

- Erinevalt maksustatakse uute ja vanade transpordivahendite liikmesriikidevahelist müüki.

- Kasutusse tuleb käibemaksuga maksustamisel spetsiifiline kauba müügiskeem, mille nimi on kolmnurktehing.

- Teisest liikmesriigist Eestisse töötlemiseks toodud kaubast uue toote valmistamist ja selle väljavedu Eestist enam ekspordiks ei loeta, vaid tegemist on teenuse osutamisega.

- Garantiiremonditeenus ei kuulu käibemaksuga maksustamisele ainult juhul, kui seda osutatakse mitteliikmesriigi tootjale või müüjale.

- Kaob auto ostmisel seni kehtinud üleüldine 2/3 käibemaksu mahaarvamise piirang ning sõiduki soetamisel võib käibemaksu täies ulatuses riigilt tagasi küsida. Bensiini käibemaksult saab tagasi küsida vaid ettevõtlusega seotud osa.

- Kapitalirendiga kaasneb kohustus tasuda sõiduki kättesaamisel kohe käibemaks vara koguväärtuselt.

- Uusehitised ja elamumaa käibemaksustatakse.

- Euroliidusisestele reisiteenustele rakendub 18% ja siseriiklikule majutusteenustele 5% käibemaks.

- Tööandja peab edendama naiste ja meeste võrdõiguslikkust, võttes vabadele töökohtadele mõlema soo esindajaid, kujundama töötingimused mõlemale soole võrdselt jms.

- Muudetakse eritoitu, lisaaineid ja märgistamist reguleerivaid sätteid.

- Vajalik on tervisemärk kauba vabaks liikumiseks ELi turul.

- Kinnistuomanikel, kellele kuulub avalikult kasutatav veekogu, muutub lihtsamaks veekogu avalikust kasutusest väljajätmise taotlemine, kui ta tahab seda kasutada kalakasvatuseks või muul eesmärgil.

- Seadus loob Eestis paiknevatele ettevõtjatele võimalusi infoühiskonna teenustega tegelemiseks võrdsetel alustel teiste ELi kuuluvate riikidega.

- Reguleerib detailsemalt, milline toode on ohutu, milline on petliku välimusega ohtlik toode.

- Tekib maksukohustus ühendusesisese pakendi soetamisel.

- Aktsiisist vabastatakse sarnaselt eksporditud pakendiga Eestist teise ühenduse liikmesriiki toimetatud pakend.

- Muudetakse pakendi taaskasutamise aruande esitamise tähtaega, milleks on 15. veebruar.

- Pakendi taaskasutamise tõendi taotlemise ja muutmise eest tasub pakendiaktsiisi vabastuse taotleja riigilõivu senisest suuremas summas ? 1000 krooni.

- Prügimäele ladestatud jäätmetonni saastemaks tõuseb neljalt kroonilt 2005. aastal 30 kroonile.

- Jäätmetekke eest vastutab tootja, kellel on võimalik valida, millistest materjalidest ja kuidas pakendab.

- Toodete valmistajad ja turustajad peavad toodete jäätmed kokku koguma ja käitlema. See võib tõsta 3?4% kodumasinate, aga ka autode hindu.

- Mootorsõidukite viimisel vanametalli kokkuostu või lammutuskotta on nõutav ARKi tõend registrist kustutamise kohta, mis välistab varastatud sõidukite kokkuostu.

- Kohustuslik liikluskindlustus ja välismaale sõiduks vajalik roheline kaart koonduvad ? esimene muutub automaatselt kehtivaks kõigis rohelise tsooni riikides.

- Sätestab nõuded lõhkematerjali ja pürotehnilise toote käitlemisele, tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks ettenähtud lõhkematerjalile ja pürotehnilisele tootele ja riiklikule järelevalvele.

- Nõuded turvaettevõtjatele muutuvad karmimaks. Teenuste osutamiseks võib turvaettevõtja kasutada ainult koosseisulist töötajat.

- Seadus näeb ette turvatöötajate neljaastmelise koolitussüsteemi: esma-, põhi-, turvajuhi- ja täiendõpe. Turvaülesannete täitmiseks on vaja läbida vähemalt 16tunnine esmaõpe.

- Kõigil valveseadmeid paigaldavatel firmadel peab olema tegevusluba, mis välistab ebakvaliteetse valvesignalisatsioonisüsteemi paigaldamise.

- Paigaldajad peavad hakkama politseiametist selleks luba taotlema.

- Turvatöötaja ei saa olla eradetektiiv, pankrotivõlgnik ja kuriteo eest karistatud. Ka turvafirma ei tohi eradetektiivindusega tegelda, lisaks veel paarile tegevuspiirangule, mis hõlmavad relvade ja lõhkeainete valmistamist ning politsei- ja riigikaitsefunktsioonide täitmist.

- Samas ei tohi turvateenust osutada sisevalve ehk ettevõtja, riigiasutuse või kohaliku omavalitsuse üksus, kes valvab nende omandis või valduses olevat vara.

- Kui seni ei tohtinud reklaamida rinnapiimaasendajaid, sealhulgas imiku piimasegusid ja jätkupiimasegusid, siis 1. maist on reklaamikeeld üksnes imiku piimasegude kohta.

- Euroopa Liidu siseselt vähemalt 18aastasel reisijal võib ühe kalendripäeva jooksul teisest liikmesriigist Eestisse saabudes olla pagasis isiklikuks kasutamiseks kaasas tubakatoodetest 800 sigaretti, 400 sigarillot, 200 sigarit, üks kilogramm suitsetamistubakat ja üks kilogramm närimistubakat.

- Erandina on kehtestatud T?ehhist, Eestist, Ungarist, Lätist, Leedust, Slovakkiast ja Sloveeniast sellistesse riikidesse nagu Soome, Rootsi, Taani, Saksamaale ja Suurbritanniasse veetavate tubakatoodete osas sisseveopiirang, mis on võrdne kolmandatest riikidest saabuvate tubakatoodetega.

- Alkoholi võib ELi riigist kaasa tuua: 10 liitrit kangeid alkohoolseid jooke alkoholisisaldusega üle 22 protsendi, veini kuni 90 liitrit, mille hulgas võib vahuveini olla kuni 60 liitrit, õlut kuni 110 liitrit ja muud jooke alkoholisisaldusega alla 22% kuni 20 liitrit.

- Ühendusevälisest riigist on maksuvabalt lubatud sisse tuua kas 200 sigaretti või 100 sigarillot või 50 sigarit või 250 grammi närimistubakat või 250 grammi suitsetamistubakat.

- Kangeid alkohoolseid jooke, mille kangus ületab 22 protsenti, on väljastpoolt ELi lubatud sisse tuua üks liiter või alkohoolseid jooke kangusega alla 22 protsendi kaks liitrit (sh vahuvein, liköörvein).

- Veini on Euroopa Liidu välistest riikidest sisse tuua lubatud kaks liitrit. Õlut on lubatud sisse tuua 175 euro ulatuses, mis on ühtlasi kogu imporditava kauba maksuvaba väärtuseline piirnorm.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing