E-Betoonelemendi tegevdirektor Jaan Valbet tungib betooniga Vene turule

Tiit Reinart 06. mai 2004, 00:00

Teie karjäär on olnud suhteliselt loogiline ja stabiilne. Olete tegutsenud enam-vähem ühes valdkonnas samm-sammult edasi minnes. Viimasel ajal on tihti kasutuses sõnapaar ?karjääri planeerimine?. Kuivõrd seda Teie puhul kasutada saab?
Ei tea küll, et oleks planeerinud. Teadlikult küll mitte. Minu karjäär on olnud stabiilne, mul ei saa aastaga ühes kohas isu täis.

Siis peaks midagi kapitaalselt vussis olema, kui järsku töökohta vahetama peaks hakkama. Minu elu olulisemad töökohad on olnud EKE ja E-Betoonelement (EBE). 1991, pärast projekteerimisgigandi EKE Projekt lõppu otsustasin minna väikesesse rahvusvahelisse projekteerimisfirmasse Estkonsult projektijuhiks.

1992 otsiti projekteerijat-müügimeest EBEsse ning nii sattusin ma tööle Egon Matsi meeskonda. Kaks aastat olin projekteerija-müügimees, kaks aastat müügidirektor ning pärast Egon Matsi lahkumist EBEst 1996. aastal pakkusid omanikud tegevdirektori kohta.

Stabiilsus on märksõna ka selles mõttes, et ma ei kujuta ette minekut kuskile firmasse n-ö luuaga pühkima või suuri ja kiireid muutusi ette võtma. Ma ei ole saneerija tüüpi. Enne, kui ma väljapoole otsuse teen, pean ma sisemiselt kindel olema, et see otsus on õige. Aga see tekib mingisuguse kogemusega, uurimisega.

Mis paneks töökohta vahetama?
Üldiselt öeldakse, et ühel kohal töötades ammendub see umbes viie aastaga, kuid mina nii ei arva. Meie erialal läheb vähemalt kolm aastat sisseelamisaega, et aru saada, mis ja kuidas täpselt toimub ning mis on oluline. Rasketel perioodidel tuleb osata ka ise ennast motiveerida ? leida huvitavaid nüansse või otsida uusi väljakutseid.

Pead mõtlema organisatsioonile. Loed meie juhtimisajakirju, juhtimiskirjandust ja leiad sealt kindlasti mõne asja, mida sa ei ole proovinud. Kuskilt tuleb ikkagi idee, siis hakkad seda veeretama ja mõtled midagi huvitavat välja. See, kes ütleb, et tal on motivatsioonipuudus, see lihtsalt ise ei taha midagi. Tegelikult igal juhul leiab midagi. Kui sa ikka tööd teed, siis ei saagi väga igav olla.

E-Betoonelement on mulle piisavalt väljakutseid esitav firma ning momendil ei ole põhjust töökohta vahetada.

Konkureerivaid tööpakkumisi on ikka olnud?
Aeg-ajalt on olnud pakkumisi, paar neist päris tõsised ja need on pannud tõsiselt kaaluma, kuid olen seni leidnud ikkagi EBEs paremaid enese realiseerimise võimalusi.

Paljud pelgavad või väldivad äritegemist Venemaal, väites, et sealne ärikultuur on meie omast väga erinev. Kuivõrd lihtsalt/keeruliselt on Teil läinud kokkulepete saavutamine? Kui keeruline seal läbi lüüa on?
Meil on kogemus 1994.?95. aastast, kui me rentisime seal tehast. Pärast seda tuli selline suhteliselt halb aeg, kus midagi ei tehtud. Kolm aastat tagasi hakkas seal ehitus uuesti arenema. Nüüd vaatame uuesti vanad kontaktid üle ja näeme, kas tekib jälle võimalusi sinna rohkem betoontooteid viia.

Kõige tähtsam on seal leida partner, õige inimene. Sellepärast on Lääne firmadel seal probleeme, neid on alt tõmmatud. Nad ei suuda background?i selgeks saada, ei suuda vene inimese hinge näha. Meil on kogemus olemas. Selles mõttes on see psühholoogilist laadi töö.

Kas tööelus on ette tulnud ka langusperioode?
Väga raske oli 1999. aasta, mil oli just tekkinud arvamus, et ehitus hakkab just-just tõusujoonele jõudma, kuid seejärel lõhkes börsimull ja saabus majanduslangus.

Tootmine seisis dilemma ees, kas lõigata ennast väikeseks, koondada töötajaid või kuidagi nina vee peal hoida ja vastu pidada. Tänu mõistvale personalile, kes pidi vastu pidama terve aasta, suutsime me säilitada oma oskustöölistest kaadri ja olla täna seal, kus me oleme ? oma valdkonna turuliider Eestis.

Millele toetute rasketel hetkedel?
Kõige enne tuleb leida iseendas tasakaal ja rahu, samuti toetuda perele, teades, et sul on kindel tagala, ja vähem tähtsad ei ole ka mõistvad ja toredad kolleegid.

Kuidas motiveerite alluvaid ja kolleege?
See on raske töö. Olen tihti suutnud inimestesse motivatsiooni süstida, aga seda peab tegema kogu aeg ja selleks jääb tihtilugu aega väheks ? sellest on mul kahju.

 • Egon Mats, Eesti Ehituse nõukogu liige:
  Juhina on Jaan Valbet meeskonnamängija, kellele on tähtis ühine eesmärk ja kes selle saavutamiseks annab ka teistele teostamisvõimaluse. Ei suru oma seisukohti jõuga läbi, vaid kasutab järjekindlalt veenmistaktikat.

Kui E-Betoonelement alustas 1992. aastal, siis Eesti ehituses peaaegu ei kasutatud betooni. Kogu toodang sai eksporditud Venemaale ja Soome.

Müügi edendamiseks Eesti turul püstitasime Jaaniga eesmärgi müüa oma tooteid projekteerimise kaudu. See tähendas mahukat protsessi betooni maine parandamisel ja tellijate, arhitektide ning projekteerijate nõustamist toodete kasutamisel.

Jaani teadmised selles valdkonnas ja hea suhtlemisoskus aitasid edu saavutada. Kui 1996. aastal lahkusin E-Betoonelemendi tegevjuhi kohalt, soovitasin Jaanil selle ametikoha vastu võtta. Ka selles rollis on ta suutnud ennast edukalt teostada, mida tõestab ettevõtte hea maine ja majandustulemused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing