Endine Hansapanga osakonnajuht saab karistuse

Kadi Heinsalu 20. mai 2004, 00:00

Põhja ringkonnaprokurör Ilona Litvinova saatis kolmapäeval kohtusse kriminaalasja, milles sõlmis Mait Kolditsaga lihtmenetluse kokkuleppe.

Koldits varjas 1990ndate keskpaigast 2000. aasta suveni tagatiseta laenu ning esitas valeinformatsiooni panga laenukomiteele. Kokku tekitas ta pangale kahju üle 82 miljoni krooni.

Kui Tallinna linnakohus kinnitab lihtmenetluse kokkuleppe, saab Koldits karistuseks kaks aastat vangistust kaheaastase katseajaga.

Ringkonnaprokurör Ilona Litvinova ütles eile, et karistuse määramisel arvestas ta, et isik on varem karistamata. ?Samuti ei tuvastatud eeluurimise käigus, et ta sai sellest kuriteost isiklikku kasu. See vähendab ta süüd ja seetõttu loobus ka Hansapank tema vastu tsiviilhagi esitamisest.?

Hansapanga turvajuurdluse osakond avastas 2000. aasta suvel, et väliskaubanduse finantseerimise osakonna juhatajana töötanud Koldits varajas 1998. aasta suvest koostöös kliendiga tagatiseta laenu ning esitas valeinformatsiooni panga laenukomiteele. Pank lõpetas töölepingu Kolditsaga ja teatas sellest börsile.

Hansapanga poolt 2000. aastal politseisse esitatud versiooni kohaselt rahastas Hansapank ASi Varu kontserni kuuluva ettevõtte puidu kokkuostmist Eestis alates 1995. aastast ning laenude paremaks kontrollimiseks nimetati Mait Koldits ka firma nõukogu liikmeks.

Sisuliselt ostis AS Varu tütarfirma kokku puitu Hansapanga laenuraha eest, mille tagatiseks olid välisfirmadele esitatud müügiarved, mis pidid laekuma otse Hansapanka.

Ettevõtte ekspordipartneritest enamiku moodustasid maksuvabad firmad, mis jätsid arved tasumata, ning pangal jäi raha tagasi saamata.

Koldits varjas seda laenukomitee eest ning sai iga kuue kuu tagant laenudele pikendust.

Hansapank sai süüdistuse esitada vaid Kolditsa tegevuse suhtes. ASi Varu tütarfirma käest raha tagasi nõuda ei õnnestunud, sest ettevõttel puudusid piisavad varad. AS Varu läks lõpuks pankrotti.

Koldits kinnitas juba tookord, et tema ei saanud tehingust kasu. ?Ei Hansapank ega ka politsei saa leida sellest juhtumist mingeid minu kasu saamise momente,? märkis Koldits.

Mait Kolditsa ega tema advokaadi Monika Mägiga ei õnnestunud eile kontakti saada. Prokuröri kinnitusel on Koldits kuskil palgatööl. Krediidiinfo andmetel ei kuulu ta ühegi ettevõtte juhatusse ega nõukogusse.

Hansapank esitas Mait Kolditsa vastu tsiviilhagi, kuid otsustas selle tagasi võtta.

Panga meediasuhete juht Kristiina Tamberg ütles, et lähtuti sellest, et uurimistulemuse kohaselt ei tegutsenud Mait Koldits omakasu ajendil ega saanud kasu ning et tal puuduvad reaalsed vahendid kahju hüvitamiseks.

?Hansapanga risk oli kindlustatud,? lausus Tamberg. Kindlustushüvitiste suurus ja muud tingimused on konfidentsiaalsed.

Panga andmetel kustutati AS Varu juba eeluurimise ajal, 2003. aastal äriregistrist, veel enne Kolditsale süüdistuse esitamist.

Pärast kahju avastamist muudeti ja täiendati Tambergi sõnul pangasiseseid regulatsioone ja töökorraldust. ?Kahjuks esinevad sellised nähtused, nagu näiteks nn halvad laenud panganduses suuremal või väiksemal määral,? tõdes Tamberg. Hansapanga huve esindavad juhtumis vandeadvokaadid Simon S. Levin ja Daisy Tauk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing