Sild abirahani

Sander Zibo 03. juuni 2004, 00:00

ELi struktuurtoetuste taotlemine on käibele toonud uue termini ? sildfinantseerimine. ELi abirahade jagamine toimub järelfinantseerimise põhimõttel. Teisisõnu tuleb pärast projekti suhtes positiivse otsuse tegemist projekt kõigepealt endal teostada. Siis peab esitama abiraha väljamakse taotluse koos kuludokumentidega ja tasumist tõendavate dokumentidega. Ja kui kõik on projekti kohaselt, kantakse seejärel abikõlblik osa abirahana toetuse saajale tagasi.

Järelfinantseerimise loogika on abiraha jagaja jaoks lihtne ? olla kindel, et toetust kasutatakse sihtotstarbeliselt ja eesmärgipäraselt. Samuti vähendab see oluliselt pettuste riski, millega abirahade jagamisel paratamatult peab arvestama. Abiraha jagaja saab järelfinantseerimisega veenduda, et raha on kulutatud. Üldjuhul on võimalik seda ka kohapeal kontrollida. Teisalt distsiplineerib sildfinantseering taotlejat teostama projekti täpselt kokkulepitud kujul. Vastasel juhul tekib risk, et loodetud abiraha ei saagi.

Seega tekib projekti teostamise ja abiraha saamise vahele ?rahastamissild?. Suuremate projektide puhul võib sildfinantseering toimuda ka etappide kaupa. Näiteks kui projekti summa on 5 mln krooni ja taotleja nõutav omafinantseering 50%, on projekti abikõlblik osa 2,5 miljonit. Taotlejal on vaja rahastada omafinantseering ja lühiajaliselt ka projekti abikõlblik osa. Tõenäoliselt on sellise sildfinantseeringu üks levinuim rahastamisallikas pangalaen ? lühiajaline laen, mida taotlejal on võimalik kasutada üksnes projektis ettenähtud kuludeks.

Sildfinantseeringu puhul peavad kulud olema rangelt seotud projektiga. See on nii taotleja kui ka panga peamine risk. Riski maandamiseks on soovitatav kasutada professionaalset projekti juhtijat (konsultanti). Vajadusel oskab konsultant nõustada kulude sobivust projekti ja rakendusmäärusega ning aitab nõuetekohaselt koostada ja esitada abiraha saamise taotlust ja kuludokumente. Kui sildfinantseerimine saadakse pangast laenuna, võivad pangad seada professionaalse projektikonsultandi üheks laenu saamise tingimuseks. Sellisel juhul ei pruugi pangad nõuda ka sildfinantseeringu tagamiseks täiendavat tagatist. Selleks ongi projekti kohta tehtud positiivne abiraha saamise otsus ja konsultant (projekti järelevalvaja), kes garanteerib, et kulud tehakse nõuetekohaselt. Abirahaga kustutatakse pangast võetud sildfinantseeringu rahastamiseks võetud laen ja kõik osapooled on nii saavutanud seatud eesmärgid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:30
Otsi:

Ava täpsem otsing