Mahumärgise loata kasutamine toob ettekirjutuse

Kristina Traks 07. juuni 2004, 00:00

E-märgis tootel näitab, et pakis olev kogus vastab täpselt sellele, mis on pakil kirjas. Märk tootel on oluline näitaja ekspordil, olles justkui riigi garantii toote koguselisele vastavusele. Märgis pole küll ekspordil kohustuslik, kuid e-märgist kandvaid tooteid (toodete kaalu) ei ole lubatud ilma tõsise põhjenduseta kontrollida.

Vastavat märgist tohib kasutada vaid juhul, kui ettevõte on läbinud litsentseeritud mõõtjafirma (Eestis AS Metrosert) sertifitseerimise ja kontrollkaalumise.

Tehnilise järelevalve inspektsioonilt on e-märgise või ka mahumärgiseks nimetatud sümboli lubamatu kasutamise eest pakendil saanud teise hulgas ettekirjutuse näiteks montaa?ivahtusid tootev Makroflex, jäätisetootjad Balbiino ja Tallinna Külmhoone. Ka Paljassaare kalatööstus, kellel tänaseks on märgise kasutamist lubav sertifikaat käes, kasutas inspektsiooni teada seda juba enne sertifikaadi saamist.

Jäätisetootja ASi Balbiino arendusjuht Merike Pärn sõnas, et mahumärgise kasutamine oli, kuigi sell õigust Balbiinol pole. ?Märgid olid peal kartongpakenditel, mille me tellisime Itaaliast,? rääkis Pärn. ?Itaallased panid lihtsalt selle märgi peale, sest neile on see täiesti loomulik asi.?

Pärna sõnul e-märgisega karpe enam ei kasutata. E-märgise legaalse kasutamisõiguse taotlemisele on Balbiinos Pärna sõnul küll mõeldud, kuid protseduuri kohta on veel liiga vähe infot.

?See märk on justkui läbipääsuluba Euroopa Liidu siseturule,? ütles tehnilise järelevalve inspektsiooni legaalmetroloogia osakonna juhataja Aili Võrk. ?Meie kohus on tagada selle märgi usaldatavus.?

Võrgu sõnul on avastatud, et mitmed firmad kasutavad e-märgist, ilma et nad oleksid sertifitseeritud. ?Osa firmasid on märgi lihtsalt teadmatusest peale pannud, olen näinud lausa kunstniku joonistatud märki,? rääkis Võrk. ?Teine grupp on firmasid, kes teavad, mis see on, kuid ei taha sertifitseerimisprotseduuri eest maksta.?

ASi Metrosert arendusdirektor Andres Martma ütles, et väikestel ettevõtetel, kes vaid Eestis oma toodangut müüvad, polegi oluline e-märgise kasutamine. ?Kui aga ikka vagunitäis eksportkaupa tagasi saadetakse, sest märki pole, siis on küll suurem probleem,? ütles Martma. ?Tõsi, see märk pole ka ekspordil kohustuslik, kuid olen kuulnud, et ilma selleta on tooteid tagasi saadetud.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing