Mustamäe korterit ei tasu enne müüki renoveerida

Enn Tosso 07. juuni 2004, 00:00

Kui talvel või varakevadel tasus osta Mustamäele renoveerimata korter, see korda teha ning vaheltkasuga maha müüa, siis nüüdseks on turusituatsioon muutunud. Selline äritehing ei tasu enam ennast ära. Kiiremini on hakanud tõusma just renoveerimata korterite hinnad ning vahe renoveeritud ja renoveerimata korteri hinna vahel ei kata enam remondikulusid.

Kui veebruaris sai renoveerimata kolmetoalise korteri osta ca 460 000 krooniga, siis nüüd maksab samasugune korter juba ca 575 000 krooni. Samas renoveeritud korteri hind on jäänud enam-vähem samaks: veebruaris 690 000 krooni ning juunis 700 000 krooni. Seega pole mõtet ka oma korterit enne müüki renoveerida, see tooks endaga kaasa väikese kahjumi.

  • Anneli Põdra, Uus Maa maakler:
    Korteri turuhinna määramisel tasub kuulata mitme usaldusväärse kinnisvarabüroo maakleri hinnangut.

Elamispindade turg on endiselt tõusutrendil, korteriomanike hinnaootused on ületanud igasugused piirid.

Juurde on tekkimas kliente, kelle sooviks on müüa oma korterit hinnaga, mis ei vasta hetke turuhinna tasemele. Enne korteri müümist uuritakse kinnisvarapakkumisi ajakirjandusest ja kinnisvaraportaalidest ning seejärel lisatakse oma korteri eest soovitavale hinnale veel 5?10%. Üldjuhul kaasatakse müügitegevusse ka vahendajad, mis võib tõsta hinda rohkem kui 5%.

Üha enam väärtustatakse kliente, kes enne kinnisvara müügi alustamist tellivad hindamisakti turuväärtuse teadasaamiseks või võtavad maaklerilt hinnakonsultatsiooni, mis on üldjuhul tasuta, kui müügiprotsessis kasutatakse kinnisvarabüroo teenuseid. See hoiab turul hinnataseme tasakaalus ja ka maakleritel on paindliku kliendiga parem koostööd teha.

Paraku pöörduvad paljud kliendid suhteliselt tundmatute kinnisvarabüroode poole, kus vahendustasud küll väiksemad, kuid kes pole veel kindlustanud oma kohta turul ning ülevaade turul toimuvast on üsna ähmane. Sageli ollakse nõus kliendi poolt nõutava hinnaga või määratakse kõrgem hind, et klienti enda juures hoida.

Tulemuseks on lahendus, mis ei vasta alati kliendi vajadustele, kuna kõrgema hinnaga kaasneb ka pikem müügiperiood. Hetkel on keskmine müügiperiood kolm kuud, kuid kõrgema hinna puhul võib see venida isegi aastani, kahjustades müüdava objekti mainet. Kui korterit ei suudeta kõrge hinnaga maha müüa, muutub klient rahulolematuks ning pöördub mainekamate büroode poole. Paraku ei ole klient enam turu seisust teadliku maakleri pakutava hinnaga nõus, kuna see on oodatust madalam.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing