Sakslasest spekulant usub Eesti börsi peksupoistesse

Annika Matson 07. juuni 2004, 00:00

Tallinna Farmaatsiatehase väikeaktsionäridele Grindeksilt parema aktsiate müügihinna välja võidelnud sakslane Dibowski on aktsiatega kaubelnud juba üle 20 aasta, ligi kaks aastat sellest ise maaklerina tegutsedes.

Dibowskil on 14 500 Baltika aktsiat ehk ligi 350 000 krooni eest, mis on 0,3% osalus rõivatootjas. Ta on huvitatud aktsiate juurdeostmisest, aga keegi pole nõus suuremat portsu normaalse hinna eest müüma. Viisnurga aktsiasse lubas ta investeerida, kui aktsia hind kukub 20 kroonini. ?Varsti on see hetk käes,? rõõmustas ta. Tema sõnul ei saa aga Viisnurga puhul loota kiirele kasumile, ta arvestab, et aktsiaid tuleb hoida vähemalt aasta.

Kogu Dibowski aktsiaportfelli suurus on 10 miljonit krooni. Enamiku tema portfellist moodustavad koduturu, Saksamaa juhtivaktsiad, DAX 30 indeks ning optsioonid.

Ka Venemaal on ta kätt proovinud, eelistades tooraineid. ?Usun pallaadiumi nõudluse kasvu, sest müüakse üha enam autosid, kus pallaadiumi kasutatakse katalüsaatorite valmistamiseks,? ütles ta.

Toorainehinnad jäävad tema ennustuse põhjal kõrgeteks, sest suurt rolli mängib poliitika.

Dibowskil on värvilise metalli tootja Norlisk Nickel ja telekomifirma VimpelCom aktsiaid. Viimase kasuks otsustas ta, kuna on sagenenud jutud, et Vodafone võtab üle Vene firma.

Lisaks on tema lemmikuks kõrgete naftahindade tõttu taastuvenergia sektor ? tuule- ja päikeseenergia tootjad. Tema pikaajaline investeering on Nordex.

Uue võimalusena mõtleb Dibowski hetkel Leedu tekstiilifirma Utenus aktsiate ostu peale.

Tallinna börsi kohta märkis ta, et hinnad hakkavad paika loksuma. Klementi võib tema sõnul lähiajal ülevõtmise ohvriks langeda. Hansapanga aktsiat soovitas ta müüa juba 90 krooni tasemelt.

Analüüsides läbi kõik viimaste aastate kahjumiga lõppenud tehingud, märkas ta, et 90 protsendil juhtudest tekkis kahju ettearvamatute poliitiliste otsuste tõttu. See tähendab, et oma portfell tuleb kindlustada mitte ainult sektorite ja geograafiliste piirkondade lõikes, vaid ka majanduslike ja poliitiliste kriiside vastu. Parim abimees kriiside vastu on Dibowski sõnul väärismetalli osakaal portfellis, näiteks mingi riigi kullareservid. Samas ei tohi väärismetalli osalus ületada 20%. Hetke toorainete buum ei ole tema sõnul midagi muud kui reaktsioon poliitilisele ebakindlusele.

Dibowski tegeleb aktiivselt day-trader?ina ehk päevakauplejana. Hommikul alustab ta Aasia turgude jälgimisega, siis loeb läbi ajalehed, edasi vaatab Euroopa ja USA turge.

Aasia trendid on talle üsna südamelähedased, kuna ta on Malaisias elanud. 20 aasta eest siirdus klaveri- ja klarnetimängija Dibowski tööle Malaisia tsingifirmasse Malaysian Sin Corporation. Alustas ta õpipoisina, kuid lõpetas tsingi Euroopasse tarnijana.

Malaisias teenitud kopsaka rahasumma pani ta tooraineoptsioonidesse ja kaotas korraga kogu varanduse. Viimasel ajal on ta elatunud aktsiatehingutest ja maja väljaüürimisest Saksamaal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing