Ühispanga juhtkond võttis maksuvabalt välja riigi kingituse

Inno Tähismaa 02. juuli 2004, 00:00

Äripäev kirjeldas paar nädalat tagasi, kuidas Ühispanga asepresidendi Lembit Kitteri volitatud firma Patent Developments Ltd võttis läbi variisiku Ühispanga kontoritest välja sularaha. Esialgse versiooni järgi oli tegemist tuluga, mis tuli panga töötajatele optsioonideks mõeldud aktsiate müügist.

Nüüd selgus, et tegemist oli tuluga aktsiate müügist, mis saadi kingitusena riigilt.

Kokku 1,6 miljonit riigi aktsiat olid rahandusministeeriumi kontol kuni 1997. aasta aprillini. Siis kadusid need sealt ja täpselt sama kogus ilmus kahe offshore-firma, Patent Developments Ltd ja Rabin Arafat Holdings Inc kontole.

Toonane rahandusminister Mart Opmann ütles varasemaid sündmusi kommenteerides, et tegemist oli osaga Põhja-Eesti Panga ja Ühispanga liitmise paketist. ?See kattis osaliselt augud ära,? rääkis Opmann, kuidas valitsus ja keskpank katsid Põhja-Eesti Panga (PEP) ligi 200 miljoni krooni suurust auku.

Kingitusena saadud aktsiapaki väärtus kerkis 1997. aasta suveks 200 miljoni kroonini.

Ühispanga juhtkond on keeldunud selle perioodi tehinguid täpsemalt kommenteerimast, põhjendades seda pangasaladusega. Ühispanga asepresident Lembit Kitter ütles end mitte mäletavat selle perioodi tehinguid.

Patent Developments tegeles aktiivselt Ühispangale kuulunud aktsiate müügiga.

Patent Developmentsi kontolt Ühispangas läks paarikümne tehinguga välja ligi 80 miljonit krooni. Osa raha on liikunud edasi teistele offshore-firmadele. Osa on võetud välja sularahas, seda ligi kümnel korral, mõnesaja tuhande krooni kaupa. Loo muudab pikantseks asjaolu, et 1,7 miljoni krooni sularaha väljavõtmise korraldustele on Ühispanga kontorites alla kirjutanud Patent Developmentsi allkirjaõiguslik isik Alastair Cunningham, mees, kes kõnealusel perioodil pole teadaolevalt Eestis käinudki.

Patent Developmentsi volitatud esindaja oli Ühispanga asepresident Lembit Kitter ning kontaktisikud panga presidendi Ain Hanschmidti sekretär Inga Tomingas ja peajurist Livia Toomik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing