Vanemad poepinnad seisavad Tallinnas tühjalt

Andres Kärssin 12. juuli 2004, 00:00

Tühjade vaateakende hulk Tallinna vanemate elumajade esimestel korrustel, kus aastakümneid poode peetud, pole pelgalt mööduja mulje ? sama teabe kokkuvõtlikul kujul saab kätte ka kinnisvarafirmade üürikuulutusi sirvides.

?Pool aastat tagasi polnud kaubanduspindu nii palju pakkuda,? tõdes Rime äripindade maakler Külliki Lukkonen.

ERI Kinnisvara äripindade maakleri Rein Ruusmanni sõnul on üldpilti säärased muutused sisse programmeeritud ? uute kaupluste lisandudes jäävad tühjaks poepinnad vähemkäidavates paikades.

?Paraku genereerivad kaubanduskeskused rahvavoolu, elus püsimiseks on vaja müüa,? möönis Ruusmann, osutades samas ka sellele, et kõik kauplused ei sobi suurde keskustesse. Kuid üürniku tagasimeelitamisel majja näiteks Pärnu või Tartu maantee ääres võib takistuseks saada poepinna veidi nurgatagune asukoht, kehv parkimisvõimalus või arhitektuurilised piirangud.

?Vanadel poodidel on tavaliselt üks kolmandik poepind, üks kolmandik kontor ? need asuvad I korrusel ? ja üks kolmandik keldris asuv ladu,? selgitas Ruusmann. ?Tänapäeval pole sellist ladu ja kontorit vaja, kaubanduspind on aktiivne pind. Samas takistavad ruumi avamist hoone ehituskonstruktsioonid.? Säärasele pinnale sobiks maaklerite hinnangul mõni ni?ikauplus eeldusel, et omanik soostub varasemast meelde jäänud magusa üürihinna osas mööndusi tegema.

?Omanik ei taha leppida, et turuhinnad on langenud ja pole sellised nagu kolm aastat tagasi,? lausus Uus Maa äripindade konsultant Marko Kivirand. ?Toimub diferentseerimine ? heades piirkondades võivad hinnad veel tõusta, teistes kohades seevastu langevad,? märkis ta. Ruusmanni sõnade kohaselt hakkavad üürijad oluliselt mõistusepärasemalt lähendama ärile, arvutatakse läbi võimalik läbimüük ning kui palju saadakse üüri maksta.

?Kui varem omanik ütles, et sõlmib lepingu kolmeks aastaks ja klient nõustus, siis praegu pole klient sellega nõus,? ütles Lukkonen, lisades, et kaubanduspinna puhul alla seitsmeaastast lepingut ei taheta.

Maido Kalviste Ober-Hausist ütles, et tasapisi on ?jälle asi liikuma hakanud? ning sääraste tühjalt seisnud kohtade vastu on üha rohkem huvi tundma hakanud välismaalased: ?Näiteks Gonsiori 12, endine Ekraani pood läks just ära, pikalt tühi olnud Peterburi tee 14 on nüüd täis.?

Küsitletud maaklerid viitasid ka suundumusele üürimise asemel kinnisvara ära osta, et seal ise siis edasi tegutseda.

Äriideelt sobivat ja maksevõimelist üürnikku otsiv Tallinnas Pärnu mnt 107/109 asuva kauplusepinna omanik hindab praegust seisu kaubanduskinnisvara turul selekteerimisajaks.

Sel aastal juba teist korda tühjalt seisva poepinna omanik Rein Tammesalu ütles, et hetkel tundub kaubanduspindade osas valitsevat üleküllus ja üürnikud loevad rohkem raha. Samas polnud ta sama meelt maaklerite veendumusega, et vanemate kaupluste üürihinnad peaks langema: ?Olen teisel pool rindejoont. Tegelikult peaks olema hindades edasiminekut.?

Tammesalu sõnul on paljud huvilised läinud kaubanduskeskuste üürnikeks, kuid nad hakkavad sealt tagasi tulema.

Selle aasta alguses tutvus tühjalt seisva poepinnaga omaniku sõnul 10 huvilist, 5?6 tegid kirjaliku pakkumise. Pinna saanud alkoholipood sulges uksed mais, kaks kuud pärast avamist.

?Meie huvi on leida sobilik tegija, piirkond peaks siin normaalne olema,? sõnas Tammesalu.

Lisaks huvitab omanikku ka maksedistsipliin ? võlgadega lahkumine eelmisest kohast on olnud põhjuseks, miks pole mitme huvilisega pikka juttu tehtud.

keskmine rendihind kr/kuus suvi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing