Loksa vallavanem kohalikega maasõjas

Liis Kängsepp 16. juuli 2004, 00:00

?On selge, et siin on kellegi isiklikud huvid mängus,? on Pärispea küla elanik Alari Lahe kuri. Loksa vallavalitsus tahab nimelt maha müüa Lahemaa rahvuspargi territooriumil Pähklimännikus asuvad nõukogude sõjaväe lasketiiru, punkrite ning spordirajatiste jäänused võimalusega erastada sinna juurde 0,7 hektarit teenindusmaad. Kogu Pähklimänniku suuruseks on 16 hektarit.

Koht ise on magus ? ilus ja rahulik männimets, kaunis liivarand, liivane merepõhi ning puutumata loodus. ?Kui vette lähed, siis kümme sammu ja oled rinnuni vees,? osundab Lahe käega.

Seetõttu ongi Lahe kindel, et kui erastamiseks läheb, siis saab uus omanik 0,7 hektari asemel hoopis 2 hektarit maad ja kohalike pääsemisel ilusale liivarannale on kriips peal. ?Ega sa ei lähe ju pärast teise aeda kõndima!?

?Minu arvates peaks siin ikka kohalikud oma üritusi saama pidada, mitte et mõni rikkur tuleb ja ehitab aia ette,? arvab ka Lahe mõttekaaslane Mäido Rosen murelikult männi najale toetudes, pliiats kõrva taga.

Müügi asemel on kohalikud muu hulgas teinud ettepaneku sõjaväerajatised maha lõhkuda ning maa neile nullkroonise rendiga 99 aastaks kasutada anda, et seda nagu esimese vabariigi ajal külakogukonna maana kasutada.

Kõik kohalike ettepanekud on aga tagasi lükatud ning Loksa vallavanema Madis Praksi sõnul ei saa küla seda maad enam kunagi puhtalt enda kasutusse tagasi. Pealegi, lisab Praks, on külal juba olemas hektar maad vana koolimaja juures.

?Kui nad saaksid enda kasutusse ka Pähklimänniku, siis oleks neil kaks külaplatsi, aga kas need platsid leiaks ka rohkem kasutust?? on Praks skeptiline ning muidugi ei ole ta nõus sellega, et rajatiste müümine on seotud kellegi isiklike huvidega või vallavara sahkerdamisega.

Praks näeb hoonete mahamüümises hoopis võimalust kindlustada, et rullnokad enam suurte d?iipidega randa rallima ei pääseks. Tema sõnul oli Keskerakond küll enne kohalike omavalitsuste valimisi külaelanikele lubanud, et Pähklimänniku maad jäävad rahvale ning müügiprotsessi on püüdnud takistada ka Lahemaa rahvuspark. ?Aga meie praegust otsust pole keegi vaidlustanud.?

Sellesama Keskerakonna lubaduse pärast said teised erakonnad Pärispea külas valimistel kõvasti peksa, aga võimule pääsemiseks neile sellest ei piisanud. Madis Praks ise kuulub Res Publicasse.

Lisaks on vallal raha vaja, laiutab Praks käsi. 22. juulil toimub Pähklimänniku sõjaväerajatiste avalik suuline oksjon, alghinnaks pool miljonit. ?Elu on näidanud, et korraliku omaniku leidmine pole lihtne protsess,? ütleb Praks.

Küsimusele, kas siis põhimõtteliselt on vaidlusaluse vara müümise näol tegemist projektiga ?palju pappi ja kiiresti?, vastab vallavanem: ?Põhimõtteliselt küll.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing