Ettevõtted eelistavad FIEsid lepingulistele töötajatele

Ketlin Priilinn 26. juuli 2004, 00:00

ASi Kalev juhataja Oliver Kruuda sõnul pole nad ettevõttes igapäevaseks tööks FIEsid kasutanud. ?Küll aga oleme nende teenuseid kasutanud näiteks erinevate ürituste korraldamisel. Ka ?okolaadimedaljonide kujunduse tellime neilt,? lisab Kruuda.

Äripäeva Kirjastuse ASi personalijuhi Malle Heerde sõnul aktsepteeritakse ettevõttes nii osaühinguid kui ka füüsilisest isikust ettevõtjaid. ?Tööandja seisukohalt on FIEde palkamisel nii plussid kui ka miinused,? leiab Heerde.

?FIEdele ei saa koostada ametijuhendit, näiteks pole võimalik panna paika konkreetset tööaega. Neile ei kehti töölepingu seadus,? selgitab Heerde.

?Ka on keeruline töötaja koolitusele saatmisega. FIE peab koolituse esmalt ise kinni maksma ja hiljem selle arvel kajastama. Alles siis on tööandjal võimalik see talle kompenseerida.?

Heerde sõnul on aga FIEst alluvat tunduvalt lihtsam töölt vabastada kui töölepinguga töötajat. ?Kui ühel päeval tema teeneid enam ei vajata, ei pea talle midagi põhjendama,? ütleb Heerde.

?Väga paljud on ise loobunud oma FIE-staatusest ja soovinud asuda lepingulisele tööle. Tihti ei suudeta oma raamatupidamist ise korras hoida, naisterahvaste puhul on oluliseks saanud ka dekreedirahade küsimus.?

Tööinspektsiooni peadirektori Priit Siitani sõnul tuleb FIEga sõlmitud töösuhte korral arvestada, et reguleerivaid seadusi ei eksisteeri. ?Näiteks puhkuse ja töölepingu seadus kehtivad vaid töötaja ja tööandja vahelistes suhetes,? ütleb Siitan.

?FIE organiseerib ise oma tööd, temalt ostetakse teenust, mida ta täidab üldjuhul oma seadmete ja oma materjalidega.?

FIEd jäävad praegusel hetkel ka töötervishoiu ja tööohutuse seadusest välja ning peavad seega töötama omal riisikol. Kuigi puudub statistika, kui palju tööõnnetusi nendega juhtub, kaalub Euroopa Liidu komisjon siiski võimalust, et see seadus edaspidi ka FIEdele laieneks.

FIEde maksukonsultandi Olavi Kärsna sõnul ei tea keegi päris täpselt, kui paljud neist sisuliselt palgatööd teevad. ?Aktiivselt tegutsevatest FIEdest on palgatulu umbes pooltel,? väidab ta.

Kokku on Eestis registreeritud 69 000 FIEt, neist 44 000 tegutseb aga aktiivselt.

FIEde tööjõu sisseostmisel pole mingeid ohte. FIE on ju ettevõtja nagu iga teinegi. Lihtsalt mängureeglid on teised. Tööle võetakse ju siiski ettevõtja, mitte aga suvaline Mäidu või Juhan.

Riskid käivad inimestega kaasas olenemata nende staatusest. Kui tegemist on suliga, siis pole vahet, kas ta on FIE, eraisik või esindab suurt äriühingut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing